On 15. sajandi keskpaik, vandenõude ja poliitiliste intriigide aeg. Ungari õuedaam Helene Kottanner varastab Püha Stefani krooni ja toimetab selle pärijat ilmale toovale kuningannale. Kuid vaenlased on valvel ja peagi on Helene sunnitud põgenema, vastsündinud prints süles, sest kaalul on Ungari kuningriigi saatus.
Vanuigi jutustab ta neist draamatilistest sündmustest oma mina-vormis kirjapandud mälestustes.
Ülemisel pildil on Ungari kuninganna Elisabeth (1409-1442), kelle teenistuses Helene Kottanner oli. Helenest endast ei ole säilinud ühtegi portreed.
Ajaloolane Milvi Martina Piir (alumisel pildil) toob uues sarjas "Naine ajas" kuulajateni lood inspireerivatest naistest Euroopa ajaloos. Võimu, prestiiži ja domineerimise lugude kõrval peitub möödanikus ka lugusid vabadusest, eneseteostusest ja inimlikust soojusest – naistest, kes kujundasid oma saatust suure ajaloo voolus, kus nende kasutada olid vaid piiratud aeg ja tingimused. Saade on eetris laupäeviti kell 17.05.
Milvi Martina Piir Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR
Ajaloolane Milvi Martina Piir võtab Vikerraadio sarjas "Naine ajas" sel suvel fookusesse muinasjuttude ajaloolise "alguse". Erilise tähelepanu all on naised, seda nii muinasjututegelaste kui ka autorite ja uurijatena.
Saatesarja "Naine ajas" esimesel hooajal toob ajaloolane Milvi Martina Piir kuulajateni lugusid inspireerivatest naistest Euroopa ajaloos. Võimu, prestiiži ja domineerimise lugude kõrval peitub möödanikus ka lugusid vabadusest, eneseteostusest ja inimlikust soojusest – naistest, kes kujundasid oma saatust suure ajaloo voolus, kus nende kasutada olid vaid piiratud aeg ja tingimused. Omaenese nutikusele, õppimisvõimele ja ettevõtlikkusele lootes kujundasid nad seda maailma, mille pärijad me oleme. Värvikas galeriis astuvad kuulajate ette aadli- ja kodanlasenaised, haritud ja harimatud, jõukad ja vaesed, tuntud ja tunnustamatud naised. Ühine on aga see, et nad kõik ületasid oma ajastu kirjutamata arusaamu ning lõid endale muljetavaldavad elud.
Teisel hooajal räägib "Naine ajas" Euroopa muinasjuttude ajaloolisest "algusest". Populaarsed lood Lumivalgekesest, Tuhkatriinust, Okasroosikesest, peretütrest ja võõrastütrest, kurjast kuningannast, printsessidest, nõidadest ja haldjatest pole tekkinud tühjale kohale. Paljudel juhtudel on nende algallikaks ajaloos tegelikult elanud inimesed ja reaalselt toimunud sündmused. Sageli on võimalik see seos taastada ning vanad tuttavad muinaslood avanevad uudses valguses, pakkudes kuulajale äratundmisrõõmu ja värskete vaatenurkade avastamist.
"Naine ajas" teine hooaeg on eetris alates 1. juulist 2020 kolmapäeviti kell 14-15.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.