Inimene on tehnoloogiaid kasutav ja loov liik, kelle looming peegeldab tema arusaamu ning samal ajal ka vormib neid. Loengus püüab Oliver Laas vaadata tulevikku ja mõelda selle üle, kuidas informatsiooni- ja kommunikatsioonitehnoloogiad, eriti tehisintellekt ja autonoomsed masinad, võivad mõjutada meie arusaamu, argielu, keskkonda ja poliitikat. Mõtleme järgmiste küsimuste üle: Kas üldine tehisintellekt on võimalik? Milline võiks välja näha elu, mis on pidevalt online? Kuidas mõjutab infotehnoloogia areng rahvusriike ja rahvusvahelist poliitikat? Kas singulaarsust peaks kartma? Kas meist kõigist saavad küborgid? Kui tehnoloogiline surematus peaks võimalikuks saama, siis kas me peaksime seda üldse tahtma?
Oliver Laas on õppinud kujutavat kunsti, kultuuriteooriat ja filosoofiat ning tegutseb ka kõigis nimetatud valdkondades. Tema teadustöö peamisteks suundadeks on metafüüsika, loogika, tehnoloogiafilosoofia, semiootika ja mängu-uuringud. Hetkel töötab ta Eesti Kunstiakadeemias, Estonian Business School'is, Tallinna Ülikoolis ja Eesti Ettevõtluskõrgkoolis Mainor.
Von Krahli Teatri, Vikerraadio ja Eesti Teaduste Akadeemia koostöös valminud loengusarja "Elu pärast Googlet" läbiv peateema ja eesmärk on süviti mõtestada elu Eestis ja maailmas 25 aasta pärast – kuidas ja miks meie tänased ja homsed otsused mõjutavad nende inimeste keskkonda ja meeleruumi, kes vaatavad maailmale otsa aastal 2043.
Tulevikuvisioonidele pühendatud loengusarja teemade ring liigub sellistes valdkondades ja mõistetes nagu inimene, demokraatia, IT ja AI ja transhumanism, kosmos, energia, raha, elu, surm, füüsika, bioloogia ja biotehnoloogia, ressursid, meditsiin, haridus, rahvastik, religioon, töö, tervis, loodus ja keskkond, globaalne ja lokaalne vaade. Loengutel esinevad Kaupo Vipp, Asse Sauga, Mart Noorma, Rea Raus, Ringo Ringvee, Kristjan Port, Saale Kareda, Sten Tamkivi, Mihkel Kangur, Jaan Aru, Jaak Vilo ja Oliver Laas.
Loengusari "Elu pärast Googlet" oli aluseks ka mullu sügistalvel Vikerraadios kõlanud tulevikuteemade arutelusaadetele "Raadio JAIK", mida saab järelkuulata Vikerraadio kodulehelt: https://vikerraadio.err.ee/raadio-jaik
Sarjad "Elu pärast Googlet" ja saatesari "Raadio JAIK" on osa Von Krahli 25. hooaja hariduse ja kunsti suurprojektist JAIK, mis on pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale ja mille teemaks on Eesti ja maailm 25 aasta pärast. Lisainfo: ja www.jaik.ee
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.