"Need, kes on 50-selt terved, on 80selt õnnelikud," ütleb Harvardi meditsiinikooli psühhiaatriaprofessor Robert Waldinger, kes praegu juhib teadusprojekti, mis on kestnud juba 80 aastat. Selles projektis on aastakümnete jooksul jälgitud 268 mehe elukaart ja tervist, et saada teada, mis on pika ja tervisliku elu saladus.
Osa sellest saladusest on õnn, aga on veel midagi.
Kuidas õnne mõõdetakse ja mis annab elule mõtte, sellest räägivad saates Tartu Ülikooli teadlased Tõnu Lehtsaar ja Mare Ainsaar.
Mõte Tõnu Lehtsaarelt: "Paljude uuringute põhjal on kindlustunne elus oluliseim, kindluse ja stabiilsuse tunne, mida meie heitlik aeg kindlasti ei soosi. Alates meie lähisuhetest, töökohast, maailmast. Me ei tea mis juhtub homme. Õnn ei ole meile midagi garanteeritut, kuid öeldakse, et õnnelikel inimestel ka ühine joon: neil on ka omad standardid. See tähendab, et kui ta on otsustanud näiteks Facebookist välja või sisse astuda, ja ta tunneb, et see on tema jaoks õige, siis see on üks eeldus õnnelik olemiseks."
Mõte Mare Ainsaarelt: "Eesti on vahva riik ja vahva ühiskond sellepärast, et meil toimub palju muutusi ajas. Viimase 25 aasta jooksul oleme päris kiiresti arenenud. Kui 1990ndatel olime suhteliselt madala õnne ja rahuloluga riik, siis viimased 25 aastat on väga kiire arengu toonud. Kõige viimased andmed 2016. aasta Euroopa Sotsiaaluuringust näitavad, et me oleme üsna õnnelik ja rahulolev riik. Meil on 70-80 protsenti inimestest õnnelikud ja oma eluga rahul."
"Kuidas elada sajani, aga veel 90selt möllu teha" on teaduspõhine elustiilisaade, mis selgitab, kuidas elada sajani, aga veel 90-aastaselt olla elujõuline ja tegus. Saatesarja teevad ERRi ajakirjanikud Marju Himma, Linda Eensaar, Allan Rajavee ning helioperaator Maris Tombach.
Saade on Vikerraadios eetris kümnel teisipäeval kell 10.05. Saatesarja eel- ja täiendlood ilmuvad ERRi teadusportaalis Novaator https://novaator.err.ee/.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.