Urmas Vadi: "Need read luuletusest „Sõjalaul” kuuluvad Andres Tiidole (ka Dido). Ma ei saa mitte kiusatusele vastu panna ja ütlemata jätta, et Tiido on isa poolt minu sugulane. Aga kes ta veel on? Teda peetakse just nimelt nende kõlanud ridade pärast Juhan Liivi eelkäijaks. Sest augustis 1882, süüdistatuna revolutsioonilis-poliitilises tegevuses ta arreteeriti. Läbiotsimisel leiti Tiido ärklitoast Šveitsist saadetud revolutsioonilised trükised, mitmesugused märkmed ja kirjad ning seesama luuletus „Sõjalaul”.
Ja kui Liivi luuletus, milles on read – Ükskord on Eesti riik – on pigem unistav, siis Tiido tekst on puhtalt revolutsiooniline – vemblad kätte ja sõdima! Peale kinnivõtmist istus Tiido kolm aastat eeluurimisvangistuses, hiljem saadeti ta asumisele Kaasanisse. Viimaks jõudis ta Pariisi, kus ajas Eesti asja ja võõrustas kodueestlasi, keda ikka seal käis, sest kes tollal ei oleks tahtnud minna Pariisi!
_________________________________________________________________________________________
Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.
Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte.
Ja nii sada hommikut järjest. Eesti sada, sada mõtet.
Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.
Mõtted loeb ette ilusaima raadiohäälega saatejuht, legendaarne Helgi Erilaid. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.
Reporteritund. Tartu gümnaasiumikohtade nappusest
Viimastel aastatel lähevad sajad Tartu põhikoolilõpetajad mõnda Tartu lähedal asuva omavalitsuse gümnaasiumisse. Samas tulevad Tartusse sajad kaugemate paikade põhikoolilõpetajad.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.