Need read on pärist Juhan Liivi 12-salmilisest luuletusest „Kas näitad?” Kuigi see luuletus pole kuupäevaga dateeritud, arvab Fridebert Tuglas, et see on Liivil kirjutatud 1905. aasta revolutsiooniliste sündmuste mõjul. Sel ajal viibis Juhan Liiv ka hullumajas ja see on kõigile hästi teada, et Juhan Liiv oli hull. Ilmselt peetuks teda hulluks toona ainuüksi selle luuletuse pärast. See, et ükskord on Eesti riik oli sama utoopiline kui lause, et ükskord jõuab Kalev koju. Seda Kalevit ootame me tänapäevani aga Eesti riik on meil olemas. Nii, et äkki Juhan Liiv ei olnudki hull? Ehk oli tema täiesti terve, aga toonane aeg hull? Ka tänapäeval küsitakse, miks ja kellele on vaja luulet. Aga vaat, sellepärast ongi, et oleks keegi hullude mõtetega ja mingil hetkel saavad need mõtted teoks ja meil on siis näiteks Eesti riik.
___________________________________________________________________________________________________________
Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.
Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte.
Ja nii sada hommikut järjest. Eesti sada, sada mõtet.
Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.
Mõtted loeb ette ilusaima raadiohäälega saatejuht, legendaarne Helgi Erilaid. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järlekuulata.
Teoloogiadoktor Jaan Lahe: "Religioosne pärimus seletab monoteismi sündi jumala ilmutusega: jumal tegi ühel hetkel inimestele selgeks, et ongi ainult üks jumal, ja inimesed võtsid selle omaks. Aga nii-öelda inimlik-ajalooliselt lähenedes on seda seletatud inimese maailmatunnetuse muutumisega – ühel hetkel hakati maailma paljususe taga nägema ühtsust ja see viis tajumiseni, et kõikide nähtuste taga peitub üks ja kõrgem võim."
Päris veenvat seletust Jaan Lahe sõnul siiski leitud ei ole.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.