Iseseisva Soome 100. aastapäevale pühendatud sarja "Sinivalge" teises saates räägib akadeemik Seppo Zetterberg Rootsi pikast valitsemisajast Soome üle. Mida tähendavad soomlastele need 700 aastat, kas soomlaste jaoks oli Rootsi aeg hea aeg? Kas just Rootsi aja kõige suurem erinevus Eesti ja Soome ajaloos – pärisorjuse puudumine - on põhjuseks, miks hiljemgi on meie saatus erinev olnud?
Tartu Ülikooli audoktor Seppo Zetterberg (pildil koos Piret Kriivaniga) räägib saates Soome ristiusustamisest, Pähkinasaari rahulepingust Novgorid vabariigi ja Rootsi vahel, Gustav I Vasa valitsemisajast ja reformatsioonist, 1596. aasta Nuiasõjast, Rootsi suurvõimu ajastust ehk Gustav II Adolfi valitsemisajast, Uusikaupunki rahust ja sellest, kuidas Rootsi Soome Venemaale kaotas.
Soome ajaloolane professor Kari Tarkiainen rääkis "Eesti Loos" Mikael Agricolast ja tema pojast Christian Agricolast. Soome kirjakeele rajaja Mikael Agricola poeg oli nimelt aastatel 1583 - 1586 Tallinna piiskop.
Eestlaste ja soomlaste ühise riigi mõtte lugu, miks see mõte katki jäi, rääkis kahe riigi 90. aastapäevade eel Tartu Ülikooli professor Eero Medijainen. Kuulake siit.
Saate autor on Piret Kriivan. Kuulake 11. novembril kell 13.05.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.