Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.
Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist:
Eesti lugu. Sundmigratsioon itta
Küüditamisaktsioonidest nii teise ilmasõja ajal kui ka pärast sõda räägib Tartu Ülikooli dotsent Aigi Rahi-Tamm. Hukkusid kümned tuhanded süütud inimesed. Väga paljudel juhtudel ei ole teada, kuhu inimesed maetud on.
Aigi Rahi-Tamm: "Matmiskohti on keset karjamaad, keset tühje välju. Neid matmiskohti on püütud kaardistada, aga sageli ei ole omastel õnnestunud neid kohti üles leida."
Kui paljud jäid Siberisse ja kui paljud tulid tagasi?
Aigi Rahi-Tamm: "Eestisse tagasi pöördumise osas meil täpseid andmeid ei ole, on teada väljasaatmise otsus ja vabastamise otsus. Millal ja kas pöördus Eestisse tagasi, need andmed ei ole täpsed."
Tuhanded jäid Siberi mulda. Siberisse jäid elama need küüditatud inimesed, kes ei saanud luba oma kodukohta tagasi pöördumiseks või keda sidusid abielusidemed kohalike inimestega või ka need, kes otsustasid uue elu ülesehitamiseks kodus veel raha teenida.
Saate autor on Piret Kriivan. Kuula 25. märtsil kell 13.05.
Ülemine foto: Märtsiküüditamise mälestuspäev Vabaduse väljakul (Kaitseliit).
Alumine foto: Aigi Rahi-Tamm (Vikerraadio).

"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud.
Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm.
Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.