Festivali sünnilugu meenutab Villu Veski: “ Märt Krell, Märt Ratassepp ja Villu Veski tulid ideele, et konservatooriumis peaks olema tudengite enda jazzifestival - kuna elasime samas üürimajas, saime õhtuti arutada, kuidas oleks mõistlik seda teha. Ürituse korraldamise loa saamiseks pöördusime tollal Tallinna Riikliku konservatooriumi komsomolikomitee sekretäri Riho Rõõmuse poole - kes oli lahkesti nõus aitama ja ajas vajalikes instantsides asjad korda, et saada luba jazzmuusikat mängida... see oleks võinud tollal ju ka ebaõnnestuda. Aasta oli 1982. Algusest peale sai ettevõtmine nime Tudengijazz. Vajasime ka logo - selle meisterdas meile meiega samas majas elutsev ERKI tudeng (praegune Kunstiakadeemia õppejõud) Ivar Sakk, kellega olin varem sõbraks saanud Ida- Saksamaal toimunud rahvusvahelises noortelaagris. Logo oli Tudengijazz, kus "J" täht kujutas saksofoni. Mul on alles kleebised nendest esimestest Tudengijazzi logodest... tollal olid moes kleebised, mida sai pillikasti peale kleepida.
Esimene Tudengijazz toimus peaasjalikult Muusikakeskkooli saalis ning selleks puhuks pandi kokku Muusikakeskkooli Dixieland, mis sai kohe ülipopulaarseks, sest midagi taolist polnud varem tehtud. Koosseisus mängisid: Mehis Metsala – klaver(kes is õppis tśellot), Valdur Neuman – saksofon, Mart Mikk – bändźo(õppis Reaalkoolis), Tarvi Jaago – trummid (õppis flööti ja koorijuhtimist), Meelis Vind – klarnet, Taavo Remmel - kes sisuliset selleks puhuks võttis viiuli asemel,mida ta õppis, korraks kontrabassi ja selgus, et see oli talle nagu loodud, veel mängisid Jüri Leiten – trompet, Mart Sork – tromboon (kes õppis esialgu viiulit). Hiljem jätkas bänd saksofonita ja Mehis Metsala vahetas välja Sven Kullerkupp.
Mina astusin üles esimesel Tudengijazzil üles Tiit Kalluste akordionitrioga, kes siis esmakordselt akordionil jazzi mängis, mina ei mänginud siis saksofoni, vaid hoopis basskitarri, Märt Krell lõi trummi. Esimesel Tudengijazzil esinesid veel Urmas Lattikase Kvintett koosseisus: Lattikas - klaver, Raul Vaigla, bass, Ain Agan - kitarr, trummidel oli vist Mati Põllu ja välisesinejad olid Leedust ja Armeeniast, sealt koguni kaks pianisti Vahagn Airapetjan ja peenemat sorti jazzpianismi valdav Mikael Zakarjan, kes mängis Keith Jarretti stiili kanti...see oli vist aastaid ületamatu jazzielamus tollasele publikule. Tema hääletati ka parimaks. Peaesineja oli Lembit Saarsalu kvartett ( Saarsalu , Toivo Unt , Tiit Paulus ja Peep Ojavere). Selle kontserdi otsustasime korraldada Tallinna Polütehnilise Instituudi (TPI) suures saalis Mustamäel, nagu praegu on staaride kontserdid Nordea Kontserdimajas. See suur saal oli peaaegu täis.”
Ajaloost ja tänavustest esinejatest tuleb juttu saates "Õhtujazz". Saadet saab kuulata 6. märtsil kell 21.05. Saatejuht on Anne Erm. Foto: Villu Veski ja Tiit Kalluste (Tudengijazz)
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.