Emeriitprofessor Tiit Rosenberg: "Tänu 1905. a sündmustele hakkas muu maailm teadvustama Balti provintside olemasolu - kes need eestlased ja lätlased on, mis on nende probleemid ja mille eest nad mässavad."
Tiit Rosenberg rõhutab, et meie Balti kuvand jõudis tol aastal laiemasse maailma ja et tol ajal sümboliseeris punane lipp mässulisust ja ka rahva ühtehoidmist. Tiit Rosenberg: "Punase lipu all esitati kaugemale minevaid rahvuslikke nõudmisi, kui sinimustvalge lipuga liikunud EÜS-lased ja tõnissonlased julgesid välja käia."
Saates on juttu 1905. aasta revolutsiooni iseloomust, revolutsiooni põhjustest, mõjust järeltulevatele aastatele ja revolutsioonisündmuste käsitlemisest hilisema, rohkem kui saja aasta jooksul ja punase värvi laiemast tähendusest.
"Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud. Loe siit.
2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm. Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Maris Tombach.
"Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena reedel kell 21.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.