Miljonid aastat tagasi kõndisid meie planeedil dinosaurused, kasvasid hiidsõnajalad ja osjad. Praegu müüakse e-poodides dinosauruste poleeritud koproliiti ehk kivistundu väljaheidet kui imekivikest. Kuna Tartu teaduskeskuses Ahhaa on tulemas uus dinosauruste näitus "Ahhaa, dinosaurused!", siis räägimegi seekordses saates miljonite aastate tagusest ajast ning selle aja nähtavatest jälgedest täna. Saates on külas teaduskeskuse juhatuse esimees Andres Juur ja bioloog Aro Nurkse.
Elurikkuse kadu on ülemaailmne, aga ka kohalik ja toimub meie kõigi lähiümbruses. Enamikes ökosüsteemides on taimed kogu elutegevuse aluseks ning lihtsaim viis suurendada või taastada ökosüsteemide elurikkust on suurendada taimede liigirikkust. Bioloog Mart Meriste kasvatab oma põllul tavalisi niidutaimi, et saada neist seemneid, mida kasutatakse muu hulgas looduse taastamise projektides. Mart räägib lähemalt, miks on meile niidutaimi vaja ja miks on need taimed hakanud inimeste teadvusest kaduma.
Ühe liigi kaudu on võimalik mõista suuremaid protsesse ja muutusi. Näiteks aasta linnu auli kaudu. Temast kõneleb lähemalt Tartu Ülikooli linnuökoloog Marko Mägi.
Saatejuhid on Krista Taim ja Kristo Elias.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.