Aserbaidžaani tänases ajaloos ja poliitikas on viimased 30 aastat domineerinud üks perekond, isa Heydar Alijevi (1923-2003) ja poeg Ilham Alijevi (sünd 1961) klann.
Kõneleme kolmest Aserbaidžaani tänapäeva mõjutanud arengust, suhetest Venemaa ja Armeeniaga ning Kaspia mere naftast. Vaateväljast ei jää välja ka Mägi-Karabahhia konflikt.
Kõlavad Aserbaidžaani Vabariigi hümn Azerbaycan Marşi ("Aserbaidžaani marss") ning ansambli Alxanli pala Ataš ("Tuli").
Ilham Aliyev avaldamas austust sõjas langenud aseritele Autor/allikas: Wikimedia commons/Presidential Press and Information Office/CC BY 4.0
Heydar Aliyev KGB vormis Autor/allikas: Wikimedia Commons/Post of Azerbaijan/Azermarka/Hajdar Alijevi kuju Belgradis Autor/allikas: Wikimedia Commons/Goldfinger/CC-BY-SA-3.0-RS.Heydar Aliyev Autor/allikas: Wikimedia Commons/ The Presidential Press and Information Office's of Azerbaijan/CC BY 4.0
Lugemissoovitused::
* Thomas Goltz. Azerbaijan Diary: A Rogue Reporter's Adventures in an Oil-rich, War-torn, Post-Soviet Republic. New York: Taylor and Francis 1999.
* Jason Thomson. In The Shadow of Aliyev: Travels in Azerbaijan. Louisville: Bennett and Bloom 2005.
* Andres Herkel. Aserbaidžaani kirjad. Tallinn: Varrak 2010.
* Suha Bolukbasi. Azerbaijan: A Political History. London: I. B. Tauris 2011.
* Graeme H. Wilson. Ilham: portrait of a president. London: Media Prima 2011.
* James Forsyth. The Caucasus: a history. Cambridge: Cambridge University Press 2015.
Aserbaidžaani manat Autor/allikas: Wikimedia Comoons/Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı (banknote), Ilgar Rimazi/Mehriban Aliyeva Autor/allikas: Wikimedia Comoons/Vugaramrullayev/CC BY-SA 3.0Iraani president Hassan Rouhani,Aserbaidžaani president Ilham Aliyev ja Venemaa president Vladimir Putin 2016. aastal. Autor/allikas: Wikimedia Comoons/Kremlin.ru/CC BY 4.0Vladimir Putin ja Ilham Aliyev Autor/allikas: Wikimedia Comoons//Пресс-служба Президента Российской Федерации/CC BY 4.0
Saatesarja autor on Martti Kalda, helipuldis on Maris Tombach. Saade on eetris alates 28. juunist suvistel esmaspäevadel kell 14.05, kordusena laupäeval kell 14.05.
Martti Kalda sari kõneleb Idamaade valitsejatest, kroonitud ja kroonimata keisritest, kuningatest ja presidentidest. Uue hooaja saadetes tuleb juttu Aasia suurriikide arengutest 21. sajandil. Saade on Vikeraadio eetris teisipäeviti kell 14.05.
Saatesari kõneleb Idamaade võimuperekondadest, kroonitud ja kroonimata keisritest ja kuningatest. Neist, kes juba surnud või võimu kaotanud, ning teistest, kes endiselt troonil. Diktaatoritest, presidentidest ja poliitikutest, nende perekondadest. Martti Kalda vaatleb ajalugu ja poliitikat läbi võimul olevate ja sellele lähedal seisvate isikute inimsaatuste.
"Hommikumaa vägevate" VI hooaja saadetes tuleb juttu Aasia suurriikide arengutest 21. sajandil. Külastame taaskord Filipiine, Hiinat, Indiat ja Türgit, et kõnelda skandaalsetest riigijuhtidest: Rodrigo Dutertest, Xi Jinpingist, Narenda Modist ja Recep Tayyp Erdoganist. Juttu tuleb Filipiinide narkosõjast, Hiina ülemvõimutaotlustest maailmas, India rahvusluse tõusust ja islamismist, mis Türgis pead tõstab.
Uute riikidena on saatesarjas vaatluse all Kasahstan, Kesk-Aafrika Vabariik ja Sudaan. Vaatleme Nursultan Nazarbajevi presidentuuri (1990-2019) Kasahstanis, Sudaani president Omar al-Bashiri ametiajal (1993-2019) toime pandud kuritegusid, ning Kesk-Aafrika Vabariigi diktaator-presidendi ja keisri Jean Bedel Bokassa (1921-96) elukäiku.
Mohandas Karamchad "Mahatma" Gandhi (1869-1948) elu ja tegevuse lugu viib meid tagasi Briti koloniaalvõimu aegadesse. Ning mõni teema jääb esialgu ka saladuseks... Kuulmiseni!
Saatesarja autor on Martti Kalda, helipuldis on Maris Tombach. Saade on eetris alates 28. juunist suvistel teisipäevadel kell 14.05, kordusena samal õhtul kell 19.05.
Varasemate hooaegade "Hommikumaa vägevate" saated on järelkuulatavad Vikerraadio lehelt siit, ERRi arhiivist või Jupiterist.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.