Emotsioon tuleb ladinakeelsest sõnast "emovere", mis tähendab liikumapanevat jõudu. Seega võib öelda, et emotsioonid panevad meid tegutsema.
Mõtle, mida sa oled võimeline tegema, kui sind kannustavad sellised emotsionaalsed seisundid nagu rõõm, armastus, joovastus! Aga mõnikord jääme kinni mingisse raskesse tundesse – kas enesehaletsusse, vihasse, kadedusse, kahjurõõmu või tusatujusse ja need emotsioonid võivad meid panna käituma arutult. Need keerulised emotsioonid võivad meid halvata sellisel määral, et me ei suuda käituda adekvaatselt ja olukorrale vastavalt.
Emotsiooni poolt lükatuna teeme nii mõnigi kord otsuseid, mida me hiljem ei mõista ja kahetseme. Näiteks hirm võib mõjuda meile nii, et klammerdume mingisse uskumusse või kellessegi või millessegi või siis hoopis loobume millegi tegemisest. Ja pärast on nii kahju: "Pidin ma nii ütlema! Pidin ma välja tormama!"
Emotsioonist kantuna kogeme oma füüsilises kehas mingit aistingut ja see peaks aitama meil aru saada, kuidas väliskeskkond või meie sisemaailmas toimuv meile mõjub. Rõõm annab teada, et midagi on hästi. Raskemad tunded – hirm, viha, ärevus ja pettumus annavad teada meie rahuldamata vajadusest ja peaks suunama meid tegutsema.
Emotsioonid on nakkavad. Sinu emotsionaalne seisund mõjutab inimesi sinu ümber. Eriti neid, kelle seltsis sa palju viibid. Peab olema päris palju sisemist tasakaalukust, et mitte vihastada, kui sinuga tigetseb vihane inimene. Peab endaga olema päris heas kohas, et säilitada rõõmus meel, kui viibid pikalt masenduses inimese seltsis.
Uurime siis emotsioone kui oma käitumise liikumapanevaid jõude.
Mis on emotsioonide eesmärk?
Milline on emotsioonide mõju meie keha biokeemiale?
Kuidas neid endas aktsepteerida?
Miks on raskeid tundeid keeruline taluda? Mida inimesed teevad, et neist lahti saada?
Kas me saame kuidagi oma emotsioone juhtida?
Kas on võimalik emotsioone välja lülitada ja üldse mitte tunda?
Miks mõni inimene jääb oma emotsiooni justkui kinni?
Kuulaja saab mõtiskleda oma emotsioonide üle – milliseid emotsioone sa praegusel eluetapil põhiliselt koged? Uuri, kuidas paneb sind käituma sinu viha või pettumus, üleolek või alaväärsus, masendus või ärevus?
Ja eriti oluline küsimus - kas ja kuidas sa koged rõõmu?
Saatekülaline on pereterapeut Julia Laanemets. Saatejuht on Katrin Saali Saul.
Saates kõlab muusika:
Kate "Vana ja väsinud mees"
Curly Strings "Maailm heliseb"
Mari Pokinen Paradiis
Siiri Sisask "Sellel Õhtul"
Saate helirežissöör Anna-Maria Kurrel.
Kirjad ja küsimused on oodatud aadressile peresaade@err.ee
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.