Teadusuudis. Eesti teaduse fenomen: edetabeliedu. Jüri Allik

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Tartu Ülikooli psühholoogiaprofessor, Eesti Teaduste Akadeemia liige Jüri Allik räägib Eesti teaduse edust rahvusvahelises edetabelis.

Eesti teaduse jaoks on väga tähendusrikas ligikaudu seesama aeg, mil Stockhomis jagatakse Nobeli auhindu. Clarivate Analytics annab just siis, iga aasta lõpus välja oma nn tsiteerimislaureaatide nimekirja.

Eelmine, 2017. aasta oli väga märkimisväärne, sest kunagi varem ei ole nii palju Eesti teadlasi sellesse nimekirja kuulunud.

Nimekirjas on kokku umbes 3500 teadlast kõigist teadusvaldkondadest – oma valdkonna kõige paremad inimesed, ja Eestist on seal seitse nime.

See on täiesti uskumatu! Lätil ja Leedul ei ole ühtegi. Venemaalt on ainult kolm ja needki on juba emigrandid. Nimekirja saanuid võiks häbenemata nimetada teaduse olümpiavõitjateks.

Eestist on seal Martin Zobel, Ülo Niinemets, Leho Tedersoo, Urmas Kõljalg, Andres Metspalu, Tõnu Esko ja Markus Perola. Neist Ülo Niinemets töötab Eesti Maaülikoolis, teised kõik Tartu Ülikoolis.

Mõni aasta tagasi ei olnud meilt seal nimekirjas kedagi. Esimene oli Martin Zobel, ja paari aastaga oleme jõudnud juba seitsmeni.

Ükski endine kommunismiga seotud riik, olgu Ungari või Poola, ei pääse meile isegi ligilähedale. Me oleme rahvaarvu proportsioonis juba täiesti võrreldavad nii Soome kui ka Rootsiga.

See, ma arvan, on suurim saavutus Eesti teaduses vähemalt aastal 2017.

_______________________________________________________________________________________

Eesti teadlaste sõnavõtte Eesti teaduse fenomenidest kuulete "Vikerhommikus" 19.-25. veebruaril teadusuudise ajal kell 8.25 ja uuesti pühapäeval, 25. veebruaril kell 17.05 "Labori" saates. Rubriiki toimetab Priit Ennet.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud