Kas tõesti on kaotused ja nendega toimetulek heaoluks olulisem kui võidud ja edu? Kas ei sõltu inimese heaolu palju rohkem sellest, mida tal on õnnestunud luua ja saavutada, kui sellest, millest ta ilma on jäänud? Kas pole nii, et see on fokusseerimise küsimus – millele keskenduda: kas sellele, mis sul on olemas või sellele, mis sul käest on libisenud?
Siiski, subjektiivne õnnetunne ja rahulolu eluga on väga suures osas sõltuv sellest, kuidas me just kaotustega oskame toime tulla. Sa võid olla elus palju saavutanud ja edukas, aga kui sa kaotada ei oska ja pettumustega toime ei tule, võid agoniseerida ka siis kui hõbelusikas parasjagu suus on.
"Elutee on kaotuste kogemise, läbitöötamise ja edasiminekute pidevalt korduv tsükkel. See peaks kaasa tooma erinevuste talumise võime, teiste inimeste vaatepunktide aktsepteerimise ja hindamise võime, oma ainuõigsusest ja -õigusest loobumise võimalikkuse ning üleüldise küpsemise. Oma omnipotentsuse kaotamine, unistuste mannetuse, isegi naeruväärsusega leppimine, armastuse ja partnerluse tähenduste mitmekordne muutumine, sõprade leidmine, kaotamine ja mahajäämine on küpseks isiksuseks kasvamise protsess, mille läbimine tähistab sisuliselt täiskasvanuikka jõudmist", ütleb Hannes Kuhlbach.
Elus on alati ühendatud kaotused ja võidud, lõpud ja algused.
*Miks peame oskama hakkama saada kaotusega?
*Millised kaotused on loomulikud elukaare erinevates hetkedes?
*Kuidas kaotusega paremini hakkama saada, et seda oma elukogemuseks integreerida?
Seekordne saade on kaotustest ja kaotustega toimetulekust. Ja nendega mitte toimetulekust. Saatekülaline on kliiniline psühholoog Hannes Kuhlbach, saatejuht pereterapeut Katrin Saali Saul.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.