Täna räägime presidentidest, peaministritest ja linnapeadest ning sellest, et kui korduv sõna lausest välja jätta, siis kas allesjääv sõna on mitmuses või ainsuses.
Presidentidel on mõnikord vaja kohtuda ja ajakirjanikel sellest teada anda. Kui nüüd kohtuvad Eesti president ja Soome president ja Leedu president, jätame esimesed kaks korduvat sõna lausest välja ja kirjutame, et "kohtusid Eesti, Soome ja Leedu president".
Sõna president on ainsuses, sest igal riigil on üks president. Mitmuslikkus on edasi antud tegusõnaga "kohtusid".
Sama kehtib ka peaministrite ja linnapeade kohta, hoolimata sellest, kui kohtub mitu linnapead. Seega andsid pressikonverentsi Eesti, Läti ja Leedu peaminister, mitte peaministrid. Ja aru tulid pidama Pärnu, Tartu ja Narva linnapea.
Hästi tuleb vajadus ainsusliku sõna järele esile siis, kui on vaja öelda, et lugege läbi 4.–6. peatükk. Lihtlabane loogika ütleb, et neljandat, viiendat ja kuuendat peatükki on raamatus vaid üks. Nii on ka presidentide, linnapeade ja peaministritega: igas riigis on üks president ja üks peaminister ning igas linnas üks linnapea.
Siiamaani oli lihtne, toodud näidetes tuleb kasutada ainsust. Et tähenduse täpse ja ühemõttelise väljendamise üle veidi mõtelda, pakun peamurdmiseks lause "Tal on seinal isa ja ema pilt". Mitu pilti on seinal ning kas ema ja isa on ühel pildil või eraldi piltidel? Kirjutage vastus Vikerraadio Facebooki lehele, aga enne otsustage ära, missugust tähendust soovite väljendada.
Kaks kuud enne Eesti lahti ühendamist Vene elektrisüsteemist tekkis segadus, kui pikalt ja kas üldse lubab kliimaministeerium vajadusel elektrivarustuse tagamiseks käimas hoida vanemaid põlevkivielektrijaamasid.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.