24. juunil

Ööülikool. “Piiridele pyydes”

24.06.2017

Kas ma surma usun? Mitu kõõlust nyyd kahtleb,

mitu vereliple poolt või vastu?
Kunas lepivad? Mida teevad otsuseks siis?
Kuidas saaksin teada?
Kesse saab teada?
Mis on «mina» neist rohkem, milles vähem?

(Uku Masing)

Vestlevad Tuuli Pruul, Mihail Lustin ja Karl Tipp. Saade on salvestatud Eesti Muusika Päevade raames kolmandat korda toimunud noortefestivalil mini-EMP. Toimetaja on Lisete Velt. Kuulake 24. juunil kell 22.

Loe edasi

Kommenteeri

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Lae juurde ({{take}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar

Saatest

Kui minna öösel teaduse ja kunsti ristteele, koputada raadioaparaat õigele lainele, võib selgete ilmade korral kuulata kaasahaaravaid mõtisklusi nii loodusteaduslikel kui ka üldhumanitaarsetel teemadel.
Ööülikooli poiste algne idee, kutsuda korra nädalas kõnelema üks hinnatud õppejõud Eesti ülikoolidest, on pannud raadiot kuulama ka need inimesed, kes on läinud üle elukooli päevasesse õppesse.

Kuidas kõnelda keerulistest asjadest lihtsalt, ilma et väheneks käsitletava teema akadeemiline kaal? Tihti kasutataks selle kohta väljendit, et see või teine professor kõneles "inimkeeles".

Ööülikooli sarjas vastab eesti mõtleja ka neile, esmapilgul nii lihtsatele, küsimustele: Miks ta hommikul üles tõuseb ja tegutsema hakkab? Mis annab jõudu? Mis on tema kire ja ekstaasi allikas? Milline on see kõige kummastavam lõiguke tema valdkonnas, mis ei lase õhtuti rahulikult uinuda. Ööülikool on hea näide sellest, et ka süvateaduslikel teemadel on võimalik kõnelda ainest "lahjendamata".

Mis on need joovastust tekitavad tulemused, millest tekib see kõikehaarav kaif, mis ka vana akadeemiku vere keemistemperatuuri lähedal hoiab.

Ööülikooli aktiviseerib inimesi esitama küsimusi. Esitada õigeid küsimusi on elamise alustaladeks nii tavaelus kui teadustöös, nii loodusteadustes kui kaunite kunstide vallas.

Ööülikool on õigel teel, püüdes paradoksaalselt käia ühe jalaga ühel, teisega teisel teel, otsides vastuseid kahele põhiküsimusele - "kuidas?" ja "miks?".

Vaata ka >>