29. aprillil

Ööülikool. Mihhail Lotman "Fjodor Dostojevski elu ja looming"

29.04.2017

Eetris on semiootiku ja kirjandusteadlase Mihhail Lotmani loeng "Fjodor Dostojevski elu ja looming".
Kuidas ja millist mõju avaldas Dostojevski elukäik tema loomingule?
Kes on inimene, mis elu ta siin ilmas elab?
See on põnev ja pöörane.
Kus on rahu kodukoht?

Toimetaja Tõnis Tootsen. Kuulake 29. aprillil kell 22.10.

Loe edasi

Kommenteeri

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Lae juurde ({{take}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Saatest

Kui minna öösel teaduse ja kunsti ristteele, koputada raadioaparaat õigele lainele, võib selgete ilmade korral kuulata kaasahaaravaid mõtisklusi nii loodusteaduslikel kui ka üldhumanitaarsetel teemadel.
Ööülikooli poiste algne idee, kutsuda korra nädalas kõnelema üks hinnatud õppejõud Eesti ülikoolidest, on pannud raadiot kuulama ka need inimesed, kes on läinud üle elukooli päevasesse õppesse.

Kuidas kõnelda keerulistest asjadest lihtsalt, ilma et väheneks käsitletava teema akadeemiline kaal? Tihti kasutataks selle kohta väljendit, et see või teine professor kõneles "inimkeeles".

Ööülikooli sarjas vastab eesti mõtleja ka neile, esmapilgul nii lihtsatele, küsimustele: Miks ta hommikul üles tõuseb ja tegutsema hakkab? Mis annab jõudu? Mis on tema kire ja ekstaasi allikas? Milline on see kõige kummastavam lõiguke tema valdkonnas, mis ei lase õhtuti rahulikult uinuda. Ööülikool on hea näide sellest, et ka süvateaduslikel teemadel on võimalik kõnelda ainest "lahjendamata".

Mis on need joovastust tekitavad tulemused, millest tekib see kõikehaarav kaif, mis ka vana akadeemiku vere keemistemperatuuri lähedal hoiab.

Ööülikooli aktiviseerib inimesi esitama küsimusi. Esitada õigeid küsimusi on elamise alustaladeks nii tavaelus kui teadustöös, nii loodusteadustes kui kaunite kunstide vallas.

Ööülikool on õigel teel, püüdes paradoksaalselt käia ühe jalaga ühel, teisega teisel teel, otsides vastuseid kahele põhiküsimusele - "kuidas?" ja "miks?".

Vaata ka >>