Rahva lemmiktegelane "Tões ja õiguses" on Krõõt

30. oktoobril selgusid Tammsaare muuseumi, Raamatukoguhoidjate Ühingu ning Vikerraadio koostöös välja kuulutatud hääletuse "Kes on Sinu lemmiktegelane "Tões ja õiguses"?" tulemused.
Ülekaalukalt võitis esikoha "heleda jaalega" Krõõt, talle järgnesid Pearu ning kolmandana Indrek.

Hääletajaid oli kokku 2478, neist 79% olid naised.

"Krõõda võit tuli teatava üllatusena," märkis Tammsaare muuseumi juhataja Maarja Vaino, keda pani imestama, et kõrgemale kohale ei jõudnud sellised tuntud tegelaskujud nagu Vargamäe Andres, Maurus ja Karin. "Samas on Krõõda võit kindlasti märk sellest, et lugejad hindavad tasakaalukust ning headust - kehastab ju Krõõt helgust ning Vargamäe paremaid päevi," lisas Vaino.Meeste hääletustulemusi vaadates erines esikolmik lõpptulemusest märgatavalt. Kui hääletanud oleksid ainult mehed, oleks võitnud Pearu, teisele kohale jõudnud Andres ning kolmas olnud Indrek. Kui hääletanud oleksid ainult naised, oleks kolmanda koha omanik olnud Mari. Nii vanusegruppide kui ka kõigi muude näitajate poolest sai kõige vähem hääli Ramilda."Kahtlemata saab selle hääletuse põhjal teha ka mingeid üldisemaid järeldusi," lausus Maarja Vaino. "Näeme näiteks, et naistegelastest on meeste valikus kõige kõrgemal kohal Krõõt ja Mari, mitte pretensioonikamad kangelannad nagu Karin või Ramilda. Naised aga eelistavad tõsimeelsele Andresele riukameest Pearut. Andres sai üle poole häältest maapiirkonnas elavate vanuses 51-64 meesterahvaste poolt, samal ajal kui näiteks Karini poolt hääletasid ülekaalukalt linnas elavad 36-50-aastased naised. Sellised andmed on meil nüüd kõigi võistlusel osalenud tegelaskujude kohta olemas ning see on väga huvitav analüüsimaterjal," ütles Vaino ega välistanud, et tulemused saavad kokku võetud ka analüüsiva artikli vormis.

"See oleks juba ajaloo jäädvustamise mõttes huvitav teadmine tulevastele põlvedele meie praeguste hinnangute kohta," märkis ta.
Vaata täpsemat tulemuste infograafikut:

Hääletusega tähistati 90 aasta möödumist "Tõe ja õiguse" I osa ilmumisest. Lisaks tegelaskujude hääletusele kõlasid "Tõe ja õiguse" aasta puhul Vikerraadios tuntud inimeste esituses lühikesed tsitaadid romaani igast peatükist. Neid saab kuulata siit.

Raadioteatri poolt olid Vikerraadios eetris järjejutud romaani I ja V osast. Neid saab samuti järelkuulata Vikerraadio kodulehel.
Raamat tuli välja 30. oktoobril 1926 ning muutus kohe üheks loetavamaks ja armastatumaks teoseks lugejate seas ning on seda tänini.

Fotod lemmiktegelase väljakuulutamisest Apollo raamatupoes.

Mart Juur ja lemmiktegelase valimise aktsiooni juhtinud A.H.Tammsaare muuseumi juhataja Maarja Vaino.Mart Juut kutsus lavale etenduses "Vargamäe unistaja" Krõõda osa mänginud Loore Martma.Loore Martma esitas endakirjutatud meloodia, mis tema sõnul sobib Krõõdaga kokku

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar