Suurejooneline Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva programm Vikerraadios

24. veebruaril tähistab Eesti Vabariik 100. sünnipäeva. Eesti vanima ja kuulatuima raadiojaama Vikerraadio programm on kogu nädala vältel juubelimeeleolus, eetris on erisaated ja otseülekanded üle kogu Eesti ning kõlab ainult kodumaine muusika.

"Vikerraadio meenutab pöördelisi päevi, mis leidsid aset sajand tagasi. Meie saatejuhid on olulisemate juubelinädala sündmuste keskel, otsivad üles Eesti eakaaslased, piiluvad Eesti teadus- ja meditsiiniajalukku, teevad ühise tervitustesaate detsembris 100. sünnipäeva tähistanud Soomega ning kuulavad Eesti inimeste mõtteid. Mängime Eesti kuuldemänge, luuletusi ja olulisemaid kõnesid ning juubelinädalal kõlab Vikerraadios ainult eesti muusika," räägib peatoimetaja Ingrid Peek koduvabariigi sajanda sünnipäeva tähistamisest Vikerraadios.

Ajaloosaade “Eesti lugu” pühendab veebruarikuu kolm saadet kolmele pöördelisele päevale 100 aastat tagasi. Päevadele, mis muutsid Eesti elu: 23. , 24. ja 25. veebruarile aastal 1918. Meenutussaated on eetris sajand hiljem samadel päevadel aastal 2018. Saate autor on Piret Kriivan.

Päevakajasaates “Uudis+” on 20.-23. veebruaril eriprogramm, mille raames jõuab Vikerraadio Haapsallu, Narva ja Pärnusse oluliste juubelisündmuste keskele. Narvast jõuab näiteks kuulajateni vabaõhuaktus Raekoja platsilt, Pärnust iseseisvusmanifesti ettelugemine, Haapsalust lipuväljaku avamine, Viljandi kandist ringreis Eesti varasemate riigipeade sünnikohtadesse. Täpsem info on üleval iga päev "Uudis+" lehel, saatejuhid on Arp Müller, Lauri Varik, Mirko Ojakivi koos Piret Kriivani, Jüri Nikolajevi ja Ester Vilgatsiga.

"Vikerhommik“ kulgeb juubelinädalal Eesti Vabariigi sajandivanuse pidupäeva tähistamisega ühes rütmis ja hoiab kuulajaid kursis olulisemate tähtsündmustega. Kell 8.25 kõneleb üks Eesti teadlane ühest tema hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikkast sündmusest, avastusest, faktist, nähtusest või isikust.
19.-22. veebruaril kell 8.40 vestleme Eesti eakaaslastega ehk nelja vahva inimesega, kes vanuses 100 +.

Järjejutu ajal kell 11.30 on juubelinädalal eetris valik Eesti autorite kuuldemänge. Nagu Eesti Vabariik, tähistab Raadioteater 24. veebruaril oma sünnipäeva, küll mitte 100ndat, vaid 90ndat. Täpsem info Raadioteatris pakutava kohta leiab siit.

19. veebruaril kell 21.05 räägib Anne Erm Eesti jazzist täna ja homme.

20. veebruaril kell 10.05 algav "Huvitaja" kõneleb meditsiiniabist Eesti Vabariigi esimesel iseseisvuse perioodil - milline oli arstide väljaõpe ja staatus ühiskonnas, missugusel tasemel oli tervishoid võrreldes muu maailmaga ja mida kujutas endast 30ndatel praktiseeritud eugeenika? Külas on Tartu ülikooli meditsiiniajaloo õppejõud Ken Kalling. Saatejuht on Meelis Süld.

Neljapäeval, 22. veebruari õhtul kannab Vikerraadio üle Tartu Vanemuises toimuva vastuvõtu kontsertaktuse koos peaministri kõnega, sündmusi vahendab Mirko Ojakivi.

Reedel, 23. veebruaril kell 16.15-17 on Jaan Elgulal külas Vaiko Eplik, kellega käiakse väliseesti popmuusika radadel.

Kell 18.23-21 toimub Vikerraadio ja YLE Radio Suomi koostöös ülelaheline raadiosild – kahekeelne raadioshow "Puhelinlangat laulaa/Kõlav kõnetraat", kus Soome raadiokuulajad tervitavad Eestit juubeli puhul õnnesoovide ja soovilauludega, mida vahendavad kuulajateni Rain Kooli, Anna Keränen ja Jyrki Koskenseppä.

Enamik Vikerraadio saateid on EV 100 juubelinädalal Eesti Vabariigi suursündmuse tähistamise lainel.
23.-25. veebruarini kõlab Vikerraadio eetris ööpäevaringselt ainult eestikeelne muusika.


Laupäeval, 24. veebruaril:

Peomeeleolus “Vikerhommik” alustab juubelipäeva lipuheiskamise tseremoonialt Toompealt ning saatejuht Margit Kilumets uurib, kuidas tähtsat päeva tähistatakse nii kodus kui võõrsil.

Kell 12.05 valib Kaja Kärner viiteid Eesti ajaloo olulistele kõnedele Rahvusringhäälingu ja Eesti Kultuurfilmi arhiivist.

Kell 13.05 kuuleme teist osa ajaloosaate "Eesti lugu" erisarjast "Kolm pöördelist päeva 1918. aastal, mis muutsid Eesti elu", tagasivaate ajalugu muutnud päeva 24.02.1918 teevad Piret Kriivan ja Ago Pajur.

Kell 14.05 on ülekanne Paide keskväljakult, kus rahvapeol toimuval vabaõhuaktusel loetakse ette iseseisvusmanifest.

Kell 14.30 on ülekanne iseseisvuspäeva jumalateenistuselt Paide Püha Risti kirikus. Toimuvat vahendab Meelis Süld.

Kell 17.05 on eetris saade "Ma elan Eestis". Mõtteid vahetavad Eesti-Mordva seltsi esimees Natalia Ermakov, itaallasest semiootik Daniele Monticelli ja Tšiili aukonsul ning ärimees Henton Figueroa. Saatejuht on Haldi Normet-Saarna.

Alates kella 18.30-st lülitub Vikerraadio ERMi Vabariigi Presidendi vastuvõtule, kust kuulajateni jõuab presidendi kõne ja pidulik kontsert “Rännak läbi Eestimaa”

Kell 20.05 kõlavad saates “Salmik” luuletused eesti luuletajatelt, endisaegsetelt ja praegustelt. Salmikut kaunistavad Rein Rannapi, Ilmar Trulli, Tõnu Naissoo, Silvia Laidla, Gjangsta, Juhan Viidingu, Hando Runneli, Sannalise, Arvo Pärdi, Mari Kalkun jpt luuletajate, näitlejate ja lauljate looming.

Kell 21.05
on eetris Rasmus Puuri teose "Unes nägin ma Eestimaad" kontsert-salvestus.

Kell 22.10 algavas "Ööülikoolis" mõtiskleb seitsmekümne-keele-mees Evald Saag elu üle. Tema mõtetega laulavad kokku Johansonid.

24. veebruaril öösel on eetris valitud lõigud rubriigist “Sada Eesti mõtet”, mida kuuleb alates jaanuarist igapäevaselt “Vikerhommikus”.

Jaanuari algusest on Vikerraadios Andres Oja sari "Eesti muusika 10x10" ning "Luule Eestile", kus 52 eesti luuletajat loevad oma loomingut.

 

 

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud