Vikerhommik. Henrik Roonemaa. Paroolid tuleb ära vahetada!

IT-ekspert Hendrik Roonemaa soovitab täna kõigil teha suuremat sorti paroolide vahetamise laupäevak, sest eile avalikustatud sotsiaalmeedia paroolide leke on kindlasti arvatust märksa suurem.

"Me teame, et 200 000, aga suure tõenäosusega ka märksa enamate eestlaste paroolid on internetis vabalt kätte saadavad," rääkis IT-ekspert Hendrik Roonemaa "Vikerhommikus".

Kindlasti peaksid kohe ära muutma kõik paroolid need, kes said eile vastava teavituse, aga Roonemaa soovitab seda teha kindlasti ka kõikidel teistel. Roonemaa sõnul lekkisid andmed krüptituna ja tänaseks on lahti tehtud vaid osa neist ja järgmine osa ootab lahti tegemist. "Kui sind täna ei ole seal, siis võid homme olla," sõnas ta.

Seetõttu soovitab ta kõigil Eesti inimestel ära vahetada kiiresti kõik aastaid kasutusel olnud paroolid. Roonemaa tunnistas, et tal endal on juba kulunud kaks tundi selleks, et olulisemate teenuste paroolid ära muuta, kuid osa on veel vahetamata.

Roonemaa sõnul leidus lekkinud andmete seas nii ee-lõpuga, aga gmaili.com aadresse. "Eesti küberkaitsjad otsisid üles kõik ee-lõpuga meilid ja siis anti tervele asutusel teada, et teil on leke toimunud," rääkis IT-ekspert. Eestlaste gmaili aadresse aga nii lihtne kontrollida pole.

IT-ekspert on veendunud, et juba on kellegi kontosse sisse murtud. Ta on veendunud, et ka Eestis on piisavalt uudishimulikke kodanikke, kes juba internetis avalikult saada oleva faili alla on laadinud, otsinud üles eestlaste kontod ja vaadanud, mis on näiteks naabritüdruku, ülemuse või eksabikaasa parool. "Me kardame kapot, FBI-d või CIA, aga naabrimeest, oma peret või kolleege tuleb karta, sest neil on suurim uudishimu minna vaatama, mis teie arvutis toimub" lisas ta.

IT-ekseprdi sõnul pole toimunu midagi erilist kübermaailmas, sest paroole lekib ja sissemurdmisi toimub iga päev. Eile Eestit jahmatanud leke pole aga jõudnud tehnoloogiamaailma uudistesse.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud