Vikerhommik. Leo Kunnas. Riigikaitse arengukava tuleb ümber teha

Reservkolonelleitnant Leo Kunnase hinnagul tuleb Eesti riigikaitse arengukava teha ümber vastavalt sellele, kuidas on muutnud Venemaa sõjaline võimekus.

Kunnas rääkis "Vikerhommikus", et Eesti riigikaitse arengukavad ei ole arvestanud üldse sellega, mis Venemaal toimub.

"Venemaa on praegu palju võimekam ning latt on tõusnud kõrgemale, kui siis kui Eesti riigikaitse arengukavad tehti," ütles Kunnas.

Kunnas ootab uuelt kaitseväe juhatajalt Martin Heremilt, et praegune riigiakaitsekava tehtaks ümber ehk tehtaks erakorraline arengukava, kus võetakse põhjalikult ette võimelüngad, mis meil on.

"Heidutuse küsimus on oluline, aga heidutuse põhikriteerium on usutavus ja see peab olema usutav selle jaoks, keda me tahame heidutada ehk Venemaa jaoks," märkis Kunnas.

Tema sõnul on usutava poliitilise heidutuse aluseks sõjaline heidutus.

"Ehk kui Putin küsib Vene kindralstaabi käest, kuidas Baltikumiga seis on, siis väga palju oleneb, mis vastuse ta saab. Kui Vene kindralstaap vastab, et Baltikumil ei ole mingeid jõude piisavalt, NATO vägesid seal pole - on see väga halb vastus. Ja Venemaa on paraku selline riik, kes usub ainult jõudu. Mitte miski ei asenda usutava sõjalise heidutuse puudumist ja ka poliitiline heidutus ei asenda poolt puuduvat kaitseväge või kaitseringkondade puudumist või puuduvaid tanke, keskmaa õhutõrjet ja rannakaitset, mida meil ei ole," rääkis Kunnas.


Leo Kunnas: kõrgeim riigikaitse juht peaks olema peaminister (2)
"Mitmed mõttekojad on juhtinud tähelepanu sellele, et Baltikumis ei ole sõjalist tasakaalu - NATO vägede ehk Eesti, Läti, Leedu ja siin paiknevate liitlasvägede ning Vene ja Valgevene vägede vahel. Meie olukord on ohtlik ja see ei loo usutavat heidutust," nentis ta.

Kunnase sõnul on selleks, et mõned päevad vastu pidada, vaja teatud hulka jõudu, mida meil ei ole hetkel piisavalt. "Kui ma defineerisin mõiste operatiivvajadus, siis see on teatud hulk üksusi, võimekusi, mis on vaja kuni liitlaste põhikontingent jõuab siia," selgitas Kunnas.

Kunnase sõnul on vaja kodutöö ära teha ja need võimekused luua.
"Sellest ei pääse üle ega ümber. Küsimus ei ole selles, et see ei ole usutav Vene kindralstaabile, vaid see ei ole usutav ka koolipoisile, arvutihuvilisele, kes mängib strateegiamänge," nentis ta.

"Kui sul on füüsiliselt vägesid vähe, siis juhtub nagu Ukrainas Debaltsevas," märkis Kunnas.

Toimetas Marek Kuul (err.ee)

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud