Teadusuudis. Hiilgevähid seedivad merede plastsaastet väiksemaks

Väikesed mõnesentimeetrised ja paarigrammised mereloomakesed, hiilgevähid ehk antarktika krillid võivad olla abiks maailmamere puhastamisel plastsaastest

Austraalia teadlaste uuringust ilmneb, et hiilgevähid suudavad seedida alla viiemillimeetriseid plastitükikesi veel väiksemateks tükikesteks, mille siis oma väljaheiteis taas merre poetavad.

Amanda Dawson Griffithi Ülikoolist avastas hiilgevähkide plastiseedimisvõime, kui uuris mikroplasti mõju akvaariumis peetud hiilgevähkidele.

Maailmamere täitumine plastsaastega on suur keskkonnaprobleem. Igal aastal jõuab ookeanidesse enam kui kaheksa miljonit tonni plasti, mille tagajärjel hukkub umbes miljon merelindu, 100 000 mereimetajat ja lugemata hulk kalu.

Dawson ja ta kolleeg So Kawaguchi kirjutavad ajakirjas Nature Communications, et hiilgevähkide läbiseeditud plastitükid on keskmiselt umbes viis korda väiksemad kui sissesöödud tükid, mõned isegi ligi kakskümmend korda väiksemad.

Autorite arvates võib olla, et mõned muudki samasuguse seedesüsteemiga zooplanktoniloomad teevad plastitükke samamoodi väiksemaks, kuid kui ka ainult hiilgevähid seda suudavad, siis ikkagi on mõju juba väga märgatav, sest hiilgevähke elab Antarktika lähistes ookeanivetes erakordselt rohkesti.

Väiksemad plastitükid ei ladestu nii kergesti loomade kõhtu ja sooltesse kui natuke suuremad tükid, kuid teisest küljest võivad neid sööma hakata hoopis väiksemad olendid, kellele plast võib mõjuda mürgina.

Nii et ikkagi kahe otsaga asi. Vaja on mõistagi rohkem uurimist, aga mis veelgi olulisem, vähem saastamist.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud