Teadusuudis. Ka loimurite vastupidavusel on piirid

Loimurid on vahvad ja vastupidavad loomad, kuid selgub, et nendegi vastupidavusel on piirid. Itaalia teadlased on avastanud, et kõrge temperatuuri ja ultraviolettkiirguse koostoime võib olla loimuritele hukutav.
Loimurid ehk tardigraadid on tegelikult terve hõimkond mikroskoopilisi loomakesi, kes mikroskoobi all näevad välja natuke nagu mingid kummalised karud.

Loimurid on kõige vastupidavamad loomad, keda üldse teatakse. Varasemates uuringutes on ilmnenud, et nad suudavad ellu jääda kõvas külmas, suures kuumas, vaakumis ja keevas alkoholis. Röntgenkiirtele on nad palju kordi vastupidavamad kui inimesed. Seetõttu leidub neid kõikjal maailmas, sealjuures väga rohkearvuliselt isegi Antarktikas.

Lorena Rebecchi Modena ja Reggio Emilia Ülikoolist kimbutasid nüüd loimureid teaduse nimel veel kord mitmesuguste äärmuslike keskkonnategurite nagu veepuuduse, kuumuse ja ultraviolettkiirgusega, nii ühekaupa kui ka mitmesugustes kombinatsioonides.

Ükshaaval rakendatud stressoritega said loimurid hästi hakkama. Nad moodustasid vajadusel enda ümber bioloogilise klaasi ja panid oma ainevahetuse seisma. Kuid kõrge temperatuuri ja tugeva ultraviolettkiirguse koostoime sai neile ometi saatuslikuks.

Rebecchi ja kaasautorid kirjutavad tulemustest ajakirjas Journal of Experimental Biology. Nad kirjutavad, et kliimamuutus võib nende uuritud loimuriliiki Acutuncus antarcticus siiski kunagi ka negatiivselt mõjutama hakata, ehkki praegu näiteks on vähemalt osooniauk Antarktika kohal kahanema hakanud ja ultraviolettkiirguse hulk seal loodetavasti enam ei suurene.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud