Teadusuudis. Pluuto-sondi järgmisel siht-taevakehal on ka looduslik kaaslane

Pluutost tunamullu lähedalt möödunud kosmosesondi New Horizons järgmine reisisiht, väike jäine taevakeha nimega 2014 MU69 on osutunud veel põnevamaks kui seni oodatud, sest teadlased on avastanud, et sel vaid mõnekümne kilomeetrise läbimõõduga kehal on tõenäoliselt ka oma kuu, aga võib-olla isegi mitu.

Avastusest andis Ameerika Geofüüsikaliidu konverentsil teada New Horizonsi teadusjuht Alan Stern, kes oli läinud suvel koos kolleegidega vaadelnud MU69 läbiminekuid taustale jäänud tähtede eest. Selle järgi, kuidas neil läbiminekuil ehk okultatsioonidel tähtede valgus muutus, said teadlased teha järeldusi ka MU69 kuju, koostise ja orbiidi kohta.

Kuju poolest võib ta seejuures olla samasugune kahest kamakast koosnev keha nagu tuntud komeet 67P/Tšurjumov-Gerassimenko, mille juures käis lähivaatlusi tegemas Euroopa Kosmoseagntuuri kosmosesond Rosetta. Kui tal selline kuju on, siis on ta arvutuste järgi 15–20 kilomeetrit pikk, kui ta osutub aga pigem ümaraks nagu tavalised asteroidid, siis on ta läbimõõt umbes 30 kilomeetrit.

Vaikse ookeani kohal lennanud lennuki pardalt tehtud okultatsioonivaatlusel tuli ilmsiks märke, et MU69 ümber võib tiirelda vähemalt üks looduslik kaaslane ehk kuu. Veel ilmsemaks said need märgid, kui arvesse võeti ka Euroopa Kosmoseagentuuri kosmoseteleskoobiga Gaia saadud vaatlusandmed.

Kuu olemasolu on hea ette teada, sest nüüd saab NASA kujundada New Horizonsi teekonna selliseks, et lisaks MU69le endale saaks teha häid ülesvõtteid ka ta kaaslasest. Samuti aitab eelteadmine ära hoida New Horizonsi kokkupõrget kuuga.

New Horizonsi möödalend MU60st on kavandatud 2019. aasta esimesele jaanuarile ehk selleni on jäänud üks aasta ja 12 päeva.

Priit Enneti teadusuudised on eetris E-L kell 8.25.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud