Teadusuudis. Suurim teadaolev algarv on 23 miljoni kohaline

Tähelepanu, kõik matemaatikasõbrad! Eriti aga algarvusõbrad. Järjekordselt on avastatud maailma kõige suurem teadaolev algarv ehk arv, mis ei jagu millegi muu kui ainult iseenda ja ühega, andes tulemuseks vastavalt siis ühe või iseenda.

Seekordne rekordiomanik on tervelt 23 miljoni kohaline arv. Selle arvu kirjapanekuks tavalisel kümnendsüsteemilisel kujul kuluks 23 miljonit numbrit. Jäägu teile koduseks ülesandeks välja nuputada, mitu paksu raamatut läheks vaja selle arvu ära trükkimiseks ja mitu meetrit raamaturiiulit neile köidetele kuluks.

Õnneks saab selle rekordiliselt suurt algarvu väljendada ka lühemalt. See on ühe võrra vähem kui kaks astmel 77 miljonit 232 tuhat 917.

Arvu leidis üles mõistagi arvuti, kuid mitte sugugi mingi superarvuti, vaid täiesti tavaline arvuti, mis asub ka ühe täiesti tavalise inimese kodus. Inimese nimi on Jonathan Pace ja tema kodu asub Ameerika Ühendriikides Tennessee osariigis Germantowni linnas.

Pace nimelt on ühendanud oma arvuti algarvude väljaarvutamise võrgustikku nimega the Great Interent Mersenne Prime Search ehk GIMPS. Arvutil kulus kuus päeva, et tõestada, et arv, mida äsja mainisin, on algarv.

Tasu, mille Pace maailma suurima algarvu leidmise eest saab, on dollarites mõnevõrra väiksem kui leitud arv ise, nimelt 3000 dollarit. Pace on 51-aastane mees, ametilt elektriinsener.

Lisada jääb veel nii palju, et see mees või naine, kelle arvuti esimesena avastab mõne vähemalt 100 miljoni kohalise algarvu, saab vaevatasuks juba 150 000 dollarit.

 

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud