Teadusuudis. Maailma valgusreostus kasvab kiiresti

Elektrivalgus on tähtis leiutis, mis on teinud inimeste elu mõõtmatult mugavamaks. Kuid sel leiutisel on ka tumedam pool. Või kuidas öelda, ikka liiga hele pool tegelikult. Valgussaaste.

Värske uuringu järgi kasvab maailmas kunstvalgustuse maht umbes kaks protsenti aastas. See teeb murelikuks täheteaduse huvilisi, sest hästivalgustatud asulate lähistel ei paista tähed enam hästi kätte.

Arvatakse, et liigne valgustatus võib segada ka rändlindudel õiget teed leida. Pealegi, nagu võib näha satelliidipiltidelt, kiirgub suur osa tehisvalgusest otse kosmosse, mis on ju selge raharaiskamine.

Just satelliitvaatlustel ongi aga saadud ajakirjas Science Advances avaldatud uuringu andmed, millest Christopher Kyba Potsdamis asuvast Saksamaa Geoteaduste Uuringukeskusest ja ta kolleegid järeldavadki, et viimase kuue aasta jooksul on maakera tehisvalgustus igal aastal kaks protsenti kasvanud.

Eriti kiiresti kasvab valgustus praegu just arengumaades - Lõuna-Ameerikas, Aafrikas ja Aasias. Seal on aastane kasv lausa 10 protsenti ja enamgi. Valgustus on kahanenud väga vähestes maades, näiteks sõjast räsitud Süürias ja Jeemenis.

Õnneks on maailma kõige tehisvalgustatumad paigad nagu Ameerika Ühendriigid, Hispaania ja Itaalia jäänud suhteliselt stabiilseks.

Valgusreostuse kasvu taga on osaliselt ka üleminek leedlampidele, mis tarbivad hõõglampidest vähem voolu. Aga et leedvalgus on odavam kui hõõgvalgus, siis kipuvad inimesed seda paraku rohkem ka pillama.

Priit Enneti toimetatud teadusuudised on eetris E-L kell 8.25.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud