Teadusuudis. Titani suurtel järvedel on ühesugune pinnatase

Kas loeme merepinna tasemeks Kroonlinna nulli või Amsterdami nulli, sellel pole laias laastus suurt vahet, sest kõigil maailma meredel on enam-vähem üks ja sama tase.

Nüüd tuleb välja, et natuke veel laiemas laastus on enam-vähem ühekõrguse pinnaga ka Saturni kaaslase Titani suured metaanijärved. Nii väidavad NASA kosmosesondi Cassini mõõteandmeid analüüsinud teadlased eesotsas Alex Hayesiga Ameerika Ühendriikidest Cornelli Ülikoolist.

Nad kirjutavad ajakirjas Geophysical Research Letters, et Titani kahe suurima järve pinnakõrgus erineb omavahel ainult 11 meetrit.

See vahe on suhteliselt väike ja sunnib oletama, et Titani vedelikukogud on tõenäoliselt taevakeha pinna all omavahel ühenduses. Arvatavasti on Titani tahke pinna moodustava veejää sees siis rohkesti lõhesid ja pragusid, mille kaudu järvede vedelikutase ühtlustub.

Väiksemaid järvi leidub Titanil, tõsi küll, suuremate järvede pinnast ka mitusada meetrit kõrgemal. Titani suuremad järved on aga nii suured, et neid nimetatakse mõnikord ka meredeks. Kõige suurem neist on Kraken Mare, mille vastaskallaste vahe on üle tuhande kilomeetri.


Titan01-hi-1-.jpg

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud