Teadusuudis. Oumuamua võib olla kääbustähe purustatud hiidplaneedi tükk

Oktoobris avastatud kummaline Päikesesüsteemist läbi kihutav taevakeha Oumuamua võib olla kunagise kauge eksoplaneedi väike tükike.

Ameerika Ühendriikides tegutseva maavälise mõistuse otsingu instituudi ehk SETI instituudi teadlane Matija Cuk väidab, et Oumuamua võis tekkida, kui Maast umbes kümme korda suurem planeet sattus oma väikesele, kuid suure tihedusega tähele liiga lähedale, mille peale tähe raskusjõud rebis ta tükkideks.

Tekkinud tükkidele võis omakorda suure hoo sisse tõugata teine täht, mis samas kaksiksüsteemis võis tiirelda, ikka jälle samuti oma gravitatsioonilise mõjuga.

Cuk kirjutab võrguvaramus arXiv, et kui kääbustäht suure planeedi tükkideks rebib, siis võib ühekorraga tekkida väga palju Oumuamua suguseid tükke.

Cuki väitel on väga vähetõenäoline, et Oumuamua on tekkinud kahe taevakeha kokkupõrkel, sest sellistest põrgetest üldiselt ei jää järele pikliku kujuga tükke. Kui piklikke tükke põrkel algselt ka tekib, siis põrkavad nad tõenäoliselt suure hooga teiste tükkidega kokku ja murduvad keskelt pooleks.

Oumuamua on esimene väljastpoolt Päikesesüsteemi pärit taevakeha, mille teadlased on kunagi avastanud.

Priit Enneti toimetatud teadusuudised on eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud