Teadusuudis. Orangutane on kolmas liik veel

Meie inimlaste ehk hominiidide sugukond on saanud ühe liigi võrra rikkamaks. Teadlased on kuulutanud Sumatra saare metsades elutseva väikesearvulise orangutanikogukonna omaette liigiks.

Seni on olnud teada kahte liiki orangutane, Sumatra orangutanid ja Borneo ehk Kalimantani orangutanid. Nüüd lisanduvad neile kolmanda liigina Tapanuli orangutanid.

Neid on ainult 800 isendit ja nad elavad väga väikesel maa-alal. Nad avastati lõpliku kindlusega alles 20 aastat tagasi. Võimalus, et nad kujutavad endast omaette liiki oligi juba sestpeale õhus, sest nad elavad teistest orangutanidest ikkagi sada kilomeetrit eemal.

2013. aastal sai isane Tapanuli orangutan Raya võitluses kohalike külaelanikega surma. See andis teadlastele võimaluse kõrvutada üht Tapanuli orangutani isendit Sumatra ja Kalimantani orangutanidega.

Rayat uuris 40 teadlast eesotsas Michael Krützeniga Šveitsist Zürichi Ülikoolist. Nad tegid kidlaks, et Raya kolju oli muud liiki orangutanide koljust väiksem, ülemised ja alumised lõikehambad aga Sumatra orangutanide omadest oluliselt laiemad.

Geenianalüüs tuvastas, et Tapanuli orangutanide DNA erineb üsnagi selglt Sumatra ja Kalimantani orangutanide omast. Nii jõudsidki Krützen ja kolleegid lõpuks järeldusele, et tegu ongi tõesti täiesti omaette, kolmanda orangutaniliigiga, mis sai neilt nimeks Pongo tapanuliensis. Sellest kirjutavad nad ajakirjas Current Biology.

Rõõmustada aga väga palju ei saa. Nii nagu seniteada kaks orangutaniliiki, on ka Tapanuli orangutanid vägagi ohustatud, sest metsaraie kahandab ja killustab nendegi asuala.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud