Teadusuudis. Vale levib internetis kuus korda kiiremini kui tõde

Valel on küll lühikesed jalad, ometi jõuab ta selle ajaga, kui tõde alles saapad jalga tõmbab, juba pool tiiru ümber maakera käia. See piltlik tõdemus on nüüd saanud teaduslikku kinnitust Ameerika teadlaste uuringust.

Sinan Aral ja ta kolleegid Massachusettsi Tehnikainstituudist uurisid 126 000 Twitteri-säutsu levikut. Nad vaatasid ka järele, kuidas on nende säutsude ja säutsudes viidatud võrgulehekülgede tõepärasust või kaheldavust hinnatud sõltumatute faktikontrolliorganisatsioonide nagu Snopes, Politifact ja Factcheck andmebaasides.

Mis selgus, oli Arali sõnul lausa hirmutav. Libauudised levivad kiiremini, laiemale ja kaugemale kui tõesed uudised, ja seda kõigis uuritud kategooriates, ja mõnigi kord ka suurusjärgu võrra.

Valesäutsud levisid Twitteris 1500 kasutajani kuus korda kiiremini kui tõesäutsud, peamiselt seetõttu, et kasutajad taassäutsusid valesäutse 70 protsenti tõenäolisemalt kui tõesäutse. Kõige viraalsemalt levisid seejuures poliitilise loomuga libauudised.

Kuigi sotsiaalmeedias tegutseb ka tarkvaraliste robotite armee, on peamisteks valeinfo edasilevitajateks ikkagi inimesed.

Inimesed jagavad üksteisele desinformatsiooni väga mitmesugustel põhjustel, aga kui libauudis kütab emotsioone, mõjub üllatavalt või kutsub esile jälestust, siis suureb selle taassäutsuna edastatud saamise tõenäosus.

Mõnikord juhtub, et inimene saab väga hästi aru, et uudis ei ole päris tõene, kuid levitab seda mingil põhjusel ikkagi edasi.

Aral ja kaasautorid kirjutavad oma uuringust ajakirjas Science.

Priit Enneti toimetatud teadusuudised on eetris E-L kell 8.25.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud