Teadusuudis. NASA sai pildile enneolematult kauge galaktika

Kõige kaugem galaktika, millest seni pilti on tehtud, on 13,3 miljardi valgusaasta kaugusel asuv SPT0615-JD. See galaktika oli seega olemas juba siis, kui meie universum oli ainult poole miljardi aasta vanune.

Sama kaugeid ja sama vanu galaktikaid on teleskoobiga nähtud teisigi, aga neid teisi on nähtud ainult valgustäppidena.

SPT0615-JD on aga nüüd fotole jäädvustatud kahemõõtmelise kujutisena, ja seda tänu headele teleskoopidele, aga teisalt ka tänu gravitatsioonilisele läätsele.

Gravitatsiooniline lääts on nähtus, mis tekib, kui meie vaadeldava valgusallika ette jääb mõni teine, suure massiga kosmiline moodustis, nii et valgusallikast tulevad valguskiired selle moodustise raskusväljas painduvad, nii et valgusallika kujutis suureneb.

Nii on siis nüüd juhtunud ka SPT0615-JDga, mille ette on meie poolt vaadates sattunud suur galaktikaparv. Nii saidki teadlased kosmoseteleskoopide Hubble ja Spitzer kaameratega selle ülikauge valgusallika kahemõõtmelise kujutise pildile.

Teadlasrühm eesotsas Brett Salmoniga Ameerika Ühendriikidest Kosmoseteleskoobi Teadusinstituudist hindab ülikauge galaktika maksimaalseks massiks kolm miljardit Päikese massi, mida on ainult umbes üks sajandik meie Linnutee massist.

Läbimõõduks pakuvad nad 2500 valgusaastat, mida meie Linnutee saja tuhande valgusaastaga võrreldes on samuti vähevõitu. Arvata võib, et nii varajases universumis, ainult pool miljardit aastat pärast Suurt Pauku, olidki tüüpilised galaktikad veel sellised pisikesed.

Aga kui tuleval aastal üles lennutada kavatsetav uus NASA kosmoseteleskoop, James Webbi nimeline, tööle hakkab, siis loodavad astronoomid sellega ülikaugeid galaktikaid enneolematult üksikasjalikult tundma õppida.

Priit Enneti toimetatud teadusuudised on eetris E-L kell 8.25.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud