Teadusuudis. Malaariaparasiit sunnib sääske inimesi ründama

Malaariat kandvat hallasääske tõmbab inimeste poole eriti tugevasti just siis, kui sääse kehas leidubki parajasti just haigusetekitajaid. See Burkina Faso teadlaste avastus on arvatavasti taas näide sellest, kuidas parasiidid oma peremeesorganismi käitumist mõjutavad

Amélie Vantaux Bobo-Dioulassos asuvast Terviseteaduste Uurimisinstituudist ja ta kolleegid seadsid kolmes Burkina Faso külas üles sääselõksud ja uurisid neisse langenud sääskede kõhus sisaldunud verd, et teada saada, millistelt loomadelt sääsed verd olid imenud.

Selgus, et neist sääskedest, kelle kehas oli malaariaplasmoodium parajasti just hästinakkavas staadiumis, olid inimese verd imenud 77 protsenti. Vähem nakkavas faasis plasmoodiumiga sääskedest oli inimverd imenud märksa vähem, 64 protsenti. Neist sääskedest, kelle kehas malaariatekitajat ei olnudki, oli inimeselt verd imenud sellest omakorda ainult natuke väksem osa, 61 protsenti.

Niisiis, mida nakatavam sääsk, seda rohkem paistis ta inimesi eelistavat. See on malaariaplasmoodiumi seisukohalt ka loogiline, sest just inimese organismis saab ta paljuneda ja areneda. Lehma või lamba organismi sattudes ootab teda kindel hukk.

Kuid et sääse seisukohalt ei ole malaariaplasmoodiumi abistamine eriti oluline, siis peavadki Vantaux ja ta kolleegid võrgupaigas bioRxiv avaldatud artiklis tõenäoliseks, et plasmoodium oskab mingil moel sääse käitumist suunata.

Priit Enneti toimetatud teadusuudised on eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud