Keelesäuts. Mida tähendab komberuum?

Vabariigi aastapäeval sattus presidendi kõne kaudu avalikkuse tähelepanu alla uus mõiste „komberuum“. Selle tähenduse üle on viimase nädala jooksul palju pead murtud.
Esimese poole mõistest moodustab sõna „komme“, mis on eesti keele seletava sõnaraamatu järgi „teatud ühiskonnale või paikkonnale omane käitumisviis“.

Mõiste teist poolt on võimalik selgitada sarnaste liitsõnade abil: mõtteruum, arenguruum, kultuuriruum. Arusaadav, et nende puhul ei ole tegemist füüsiliselt piiratud ruumidega, nagu duširuum, klassiruum või kaminaruum. Üks sõna „ruum“ tähendustest on sõnaraamatus kirjas nii: „millegi või kellegi kuhugi mahtumiseks piisav või vajalik vaba koht”. Seda appi võttes võime siis öelda, et komberuum on mõtteline ruum, mis on piisav ja vajalik nende inimeste jaoks, kes järgivad ühiskonnale omaseid käitumisviise.
Ja veel üks tähelepanek. Alati on tervitatav, kui inimesed uusi mõisteid julgelt kasutama hakkavad. Näiteks kirjutas luuletaja Kaarel B. Väljamäe vastlapäeval sotsiaalmeedias niimoodi: „Täna kostab tuppa ära, kuidas meie komberuumis kelgud asfaldil lohisevad.”

Toimetaja Priit Kruus.

"Keelesäuts" on Vikerraadios eetris esmaspäeviti kell 7.35. Seda toimetavad Riina Eentalu ja Priit Kruus.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud