Keelesäuts. Priit Kruus. Taodelda ei saa midagi

„Projekti läbiviimiseks taodeldi 10 000 eurot.“ „Tudengitel on võimalus õppetoetust taodelda.“ Olen märganud, et ühe meie tegusõna kasutamisega on jätkuvalt kummalised lood.

Ometi on sõna „taotlema“ õigest kasutusest palju kirjutatud, näiteks leiab internetist kiiresti mitu põhjalikku seletust, kuidas seda õigesti pöörata: mitte „taodelda, vaid „taotleda“; mitte „taodeldi“, vaid „taotleti“. Seletusi selle kohta on kirjutanud nii keeleuurijad, toimetajad kui ka abivalmid keelehuvilised. Siiski lipsavad meie keelepruuki jätkuvalt sisse sellised laused nagu „Eluasemelaenu taodeldakse Tallinnas rohkem kui mujal Eestis.“ Milles asi?

Kõige levinuma seletuse järgi on eesti keeles sõnu, mis kõla poolest on sarnased sõnaga „taotlema“, näiteks „töötlema“ või „vaatlema“. Nende pööramisel tõepoolest toimub häälikumuutus ja nii on täiesti õige öelda „töödelda“ ja „vaadelda“. Tegusõna „taotlema“ kuulub aga teise sõnarühma, tema kaaslaseks on seal „töötama“, mida teadupärast pöörame „töötada“, „töötati“ ja „töötatakse“.

Jätamegi siis selle järgi meelde: „taotlema“ ja „töötama“ on ühe pere liikmed, kes käituvad ja näevad välja ühtemoodi. Sarnasust kaugemate sugulastega ei soovi nad taotleda.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud