Sada Eesti mõtet. Madis Kõiv

„Ma olen seda mõttes nimetanud „Lembitu” sündroomiks.”

Urmas Vadi: "Madis Kõivul on muidugi palju häid mõtteid ja lauseid, mis teinekord ei tahagi lõppeda. Aga see lause käib Friedrich Reinhold Kreutzwaldi eepose "Lembitu" kohta. Jah, Kreutzwald on kirjutanud eepose "Kalevipoeg", aga tõesti-tõesti, ta on kirjutanud ka eepose "Lembitu". Kui "Lembitu" aastal 1885 ilmus, võeti raamat vastu suure vaimustusega, eestlased olid rõõmsad, et neil on nüüd lausa kaks eepost. Aga siis avastati, et Kreutzwaldi "Lembitul" on Saksamaal väga sarnane eeskuju – Josef Viktor Widmanni eepos „Buddha”. Seda kuuldes vaikiti "Lembitu" maha ja meile jäi vaid üks eepos, "Kalevipoeg". Ja seda nimetabki siis Madis Kõiv Lembitu sündroomiks.
Kõiv ütleb nii – „Kui tuli välja, et „Lembitu”on kirjutatud mingi sakslase pealt maha, siis tekkis eestlastel see sündroom, et jumala pärast, kui keegi sulle ütleb, et sa oled mõjutatud, siis hakka käte ja jalgadega vehkima ja nutma. Sea on jama, sest mõjutada tuleb lasta nii palju kui võimalik. Sest misjaoks siis maailmakirjandus olemas on, ma ei saa aru.”
Nii mõnelgi korral on seda kätega vehkimist ja nuttu olnud, kui me kohtame mõnd Leo Saalpepit. Nüüd me vähemasti teame, kust see tuleb. See tuleb Kreutzwaldi "Lembitust".

_________________________________________________________________________________________________________________

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.
Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte.
Ja nii sada hommikut järjest. Eesti sada, sada mõtet.
Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.
Mõtted loeb ette ilusaima raadiohäälega saatejuht, legendaarne Helgi Erilaid. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud