Sada Eesti mõtet. Ernst Põdder

“Proua, lubage mul teha paar pauku!”

Peeter Helme: "Legendi järgi oli just nende sõnadega pöördunud kindral Põdder talle 1924. aasta 1. detsembri varahommikul ukse avanud lõbunaise poole. Viimane vastanud, et selleks ma siin ju olengi või midagi sarnast. Siiski mõistnud daame oma eksimust kohe, kui öö läbi Narva maanteel Lindeni restoranis pummeldanud Landeswehri sõja kangelane ei asunudki pükse lahti nööpima, vaid haaras kabuurist revolvri ja tõttas akna juurde, et avada sealt tuli postkontori vallutanud mässajate pihta.
Kas see kõik täpselt nii ka juhtus, pole teada. Aga see polegi tähtis. Tähtis on hoopis see, et tõepoolest aitasid detsembrimässu kiirelt maha suruda just need ohvitserid, kelle jaoks oli ka eelnev päev, pühapäev, olnud pidutsemiseks sedavõrd sobilik, et nad polnud veel esmaspäeva varajastel tundidel tuttu jõudnudki ning said öise bravuuri toel kohe tegudele asuda.
Jah, muidugi räägib see seik ka üsna kurba lugu toonase Eesti Kaitseväe kehvast seisukorrast ja kogu riigi liigsest enesega rahulolust. Aga see räägib ka raudsest kohusetundest, mis iseloomustas Esimese maailmasõja ja Vabadussõja läbi teinud mehi. Kohusetunnet ei summutanud neis ei magamata öö ega võetud pitsid. Veidral moel ongi see ju kindral Põdderi käitumise tuum – harjutada tuleb nii palju, et kriitilisel hetkel käituks inimene õlitatud masinavärgina. Olgu teda siis õlitatud lauluõli või millegi muuga."


__________________________________________________________________

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.
Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte.
Ja nii sada hommikut järjest. Eesti sada, sada mõtet.
Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.
Mõtteid loevad Helgi Erilaid, Kaja Kärner ja Piret Kriivan. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud