Sada Eesti mõtet. Priit Pärn

"Sitta kah!"

"See lause – Sitta kah! On rohkem nagu rahvaluule, me kõik teame kedagi, kes teab kedagi, kes on seda öelnud. See kuulub nagu mõnele kolhoositöölisele ja need kaks sõna võib ka pikemalt lahti seletada öeldes – Mõisa köis las lohiseb. Aga see on juba neli sõna, kes see jõudis nii palju rääkida, ja siis öeldigi – Sitta kah!
Seda ütleb ka Priit Pärna karikatuuril üks vatijopes mehemürakas, kes on vankris ja loobib viglaga sõnnikult käru peal maha põllule. Ja see sõnnik, mis õhus lendab, on Eesti riigi kujuga. Väga tabav ja vaimukas.
Aga mis oli see toonane kontekst? Karikatuur ilmus 1987. aasta 8. mail kultuurilehes Sirp ja Vasar. Sel ajal toimus Eestis niiöelda fosforiidisõda. Eestlased ei tahtnud, et Eestis hakataks fosforiiti kaevandma, NSV Liidu keskvalitsus aga tahtis. Ja see mehejurakas pole keegi muu kui toosama NSV Liit, kellel on Eestimaast sama palju kui ühest sõnnikutükist. Peale seda, kui see pilt avaldati Sirbi ja Vasara karikatuurivõistluse võidutööna, läks jamaks. Võistluse žüriiliikmeid hakkasid rääkima, et nemad pole näinudki sellist karikatuuri, Sirbi peatoimetaja sai EKP KK büroo noomituse," selgitas Urmas Vadi.

_________________________________________________________________________________________________________

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.
Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte.
Ja nii sada hommikut järjest. Eesti sada, sada mõtet.
Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.
Mõtted loeb ette ilusaima raadiohäälega saatejuht, legendaarne Helgi Erilaid. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud