Sada Eesti mõtet. Allan Peterson

„Mingi austus võiks ikka olla!”

Urmas Vadi: "Huvitav, miks on nii, et kui öeldakse eesti mees, siis meile kõigile kangastub midagi tobedat, aga kui me ütleme eesti naine, siis nii ei ole? Oma kindla panuse sellele eesti mehe kuvandile on andnud Raivo E. Tamme kehastatud Allan Peterson.
Kui mõnel inimesel on parasiitsõnad (nagu, seda et, nagu, vaata, nojah, nagu-nagu), siis Allan Petersonil on parasiitlause "Mingi austus võiks ikka olla!"
Nii eesti mehele kui Allan Petersonile on stereotüüpselt ette heidetud, et ta on saamatu, tuim, aeglane ja mis kõik veel.
Aga vähesed on vaevunud uurima, kust see tuleb. Ja ehk aitab see Allan Petersoni lause meid eesti mehe mõistmisele veidi lähemale.
Kui me vaatame välismaa filme, siis seal tahavad inimesed paremat palka, lihtsamat tööd, lastele head haridust või sõita soojale maale päikest võtma, aga Allan Petersoni puhul on esmapilgul natuke arusaamatu, mida ta tahab, näib, et ta on lihtsalt kinnine ja vähe imelik.
Aga ehk ei tahagi Allan mitte midagi muud kui austust? Seda ta ju kogu aeg ütleb, miks on sellest siis nii raske aru saada?
Tal ei ole muid ambitsioone, vaid et oleks mingi austus. Ainult kuidas seda saada?
See on sama keeruline kui sõelaga vee toomine. Paradoksaalne on, et kui keegi midagi väga meeleheitlikult tahab, siis seda ei juhtu, juhtub hoopiski vastupidine, muututakse naeruväärseks. Nii on läinud ka Allaniga. Ja kui naisi, ka Õnne 13 seriaalis, peetakse teravamateks pliiatsiteks, siis miks mitte ükski neist ei ütle talle, et kulla Allan, su soov on liiga abstraktne! Ole konkreetsem!
Tasub ka tähele panna, mis hetkel Allan Peterson seda lauset kasutab. Ta teeb seda siis, kui enam midagi öelda ei ole, kui kõik argumendid on otsa saanud või pole neid olnudki, kui käed vajuvad nõutult rüppe, kui enam midagi muud ei jää üle, siis ta ütlebki "Mingi austus võiks ikka olla!"

______________________________________________________________________________________________________________

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.
Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte.
Ja nii sada hommikut järjest. Eesti sada, sada mõtet.
Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.
Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud