Ringhääling 90. Pealkirjata saade. Valdo Pant ja metsavennad

21. jaanuaril 2016 jõudis Vikerraadio eetrisse pool sajandit riiulil olnud Valdo Pandi saade metsavendadega. Möödunud aastal leiti haruldane salvestis - saade Valdo Pandi kirjutatud teksti ja nn kuulamisprotokolliga, mis vihjab, et saadet eetrisse ei lastud. Saade leiti vana raadiomaja tühjakskolimise käigus.
Ringhäälingu 90. sünnipäevanädalal saab saadet uuesti kuulata.

"Raadiomaja tuli enne remonti tühjaks teha, ja sealt keldrist leiti kunagise helisalvestiste automatiseeritud otsimisteenistuse juhi Jaan Londi toast üks lint," rääkis ERRi arhiivide juhataja Heli Pikk, kuidas haruldus leiti.

Pealkirjata saade on 1963. aastal Valdo Pandi ja Ervin Martinsoni salvestatud intervjuu kahe ennast võimudele välja andnud metsavennaga. Pandi soovi järgi saab saade alapealkirja "Metsast väljas - nüüd juba 52 aastat".

Vennad Aksel ja Arnold Ojaste (hilisem kauaaegne Eesti endiste metsavendade liidu esimees) põgenesid metsa 1949. aastal küüditamisrongi pealt. Aksel oli siis 23 ja Arnold 20 aastat vana. Kokkuleppel võimudega tulid nad neljateistkümne aasta järel metsast välja. Läinud aasta lõpus rääkisid nad Tartu linnamuuseumis Vikerraadiole, kuidas toona saadet tehti ja missugune oli kohtumine Valdo Pandiga.

Saates esineb ka Eesti Mälu Instituudi vanemteadur ajaloodoktor Meelis Saueauk, kes kommenteerib toonast olukorda Eestis, legaliseerimisprotsesse ning julgeoleku ja meedia suhteid.

Salvestis, kus Pant vestleb Aksel ja Arnold Ojastega, ning Piret Kriivani intervjuu vendadega on taas Vikerraadio eetris 15. detsembril kell 14.05.

Kuula lisaks: Endised metsavennad Arnold ja Aksel Ojaste räägivad kunagise raadiosaate tegemisest, kohtumisest Valdo Pandiga ja metsavennaelust. Kuula siit!

Ülemine foto: Endised metsavennad Aksel ja Arnold Ojaste, Vikerraadio reporter Piret Kriivan ja ETV "Ringvaate" reporter Christel Karits (Heiki Magnus).

Alumine foto: Saate kaaskiri lindikarbi vahel

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud