Peresaade. Miks on tõrjumine nii valus? Partneri tundmaõppimise intervjuu

Tõrjutuse tunne on meile kõigile tuttav. Oleme nähtavasti kõik tundnud lapsepõlves, kuis on olla, kui sind ei kutsuta sünnipäevale, kui su sõber leiab endale uue seltskonna ja ei kutsu sind sellega ühinema, või kui teised sind mängu ei võta, või kui sa oled viimane, keda koolis kehalise kasvatuse tunnis võistkonda valitakse.

Ja täiskasvanuna kogeme tõrjutust sageli veelgi valusamalt - inimene, kellega tahaksime sõbrustada, ei tundu meist huvitatud. Tööandja, kelle juures tahaks töötada, ei võta jutule. Tööelus juhtub sedagi, et tänatakse viisakalt ja öeldakse, et see kollektiiv enam su teeneid ei vaja. Ja siis saab enamik meist vastu näppe ka armusuhetes. See, kellega soovid suhtesse astuda, ei vasta su tunnetele või saab suhtes tema tunne su vastu otsa.

Mida tõrjumine meiega teeb? Kuidas end aidata?
Räägime ka sellest, kuidas oma partneriga paremini tuttavaks saada, millistel teemadel võiks rääkida, et teisest inimesest paremini aimu saada. Kas on võimalik varakult tuvastada ohumärke, et vältida suhtesse sattumist inimesega, kes osutub hiljem vägivaldseks, hoolimatuks või lihtsalt sobimatuks?

Teemad, mida võiks käsitleda, et oma partnerit paremini tundma õppida:

Rääkige minevikust:

Milliseid paari ja sõprussuhteid olete kogenud? Mida te läbi nende suhete olete iseendast ja oma vajadustest teada saanud?

Milline oli suhe vanematega? Jutustage oma pere kohta, millised suhted olid vanemate vahel, milline oli lapsepõlve kasvukeskkond? Kuidas oli kasvada sellises peres? Kas vanemad kiitsid teid väiksena? Kas nad näitasid välja oma armastust, hoolimist ja poolehoidu? Kui jah, siis mismoodi? Kui ei, siis, kuidas see teid ja teie suhteid mõjutanud on?
Kas lapsepõlves on mingeid sündmusi olnud pere elus, mis on teid tugevalt mõjutanud (näiteks vanemate suhteprobleemid, lahutus, alkoholism, vägivald, haigused, õnnetused või elu teises riigis). Kuidas see teid mõjutanud on?
Kas ja kuidas lapsepõlvekodus väljendati ennast ja oma emotsioone - viha, kurbust, hirmu ning poolehoidu, huvi, hoolimist? Kas ja kuidas te praegusel hetkel ise neid väljendate? Kuidas talute, kui partner neid väljendab?

Kindlasti rääkige rõõmudest ja edust. Mis on parimad asjad, mis te elus juhtunud on? Kuidas need juhtumised on teid mõjutanud? Kas edukogemused on muutnud midagi teie minapildis? Kas need on motiveerinud teid oma elus mingeid eesmärke seadma? Kuidas teised inimesed on reageerinud teie edule? Millist tunnustust olete elus tunda saanud? Millist tunnustust ihkate? Mille üle uhkust tunnete?

Rääkige ebaedust ja/või valusatest asjadest. Mis on halvimad asjad, mis teiega juhtunud on. Mille üle olete olnud solvunud, mille puudumist talunud, mida olete kaotanud, mis katsumusi üle elanud? Jutustage pettumustest, üksindusest, igatsustest, vihast, hirmust. Mis jälje need teile jätnud on?
Mida te kahetsete oma elus? Mida te muudaks oma senises elus? Milliseid stressiperioode olete kogenud. Millised on praeguse elu stressid? Kuidas olete stressiga toime tulnud? Mida olete sellest õppinud?

Kuidas te tulete toime ebaeduga?

Rääkige elustiilist - kuidas teile meeldib puhata? Kuidas te laete ennast, kui te patareid on tühjad? Kuidas rahustate ennast, kui meel on must ja ärevus kõrge? Milliseid tegevusi vajate oma ellu? Milline on teid rahuldav elustandard? Milliseid olmelisi kohustusi te ei salli, mida teete hea meelega? Millist sotsiaalset elu vajate, et meel oleks rõõmus? Kui palju aega te vajate üksinda olemiseks, millised on ootused paarilisele? Kui suurt vabadust oma partnerile lubate? Millisena kujutate ette seksuaalelu?

Vestelge sõpradest. Mis teid oma sõpradega ühendab? Tööst – mis teid inspireerib, mis selles töös meeldib, mis stressi tekitab. Millised on te tööalased ambitsioonid?

Jutustage vastastikku eesmärkide kohta:

Mida peate elus tähtsaks, mille nimel olete nõus pingutama, millist elu soovite elada ja kuidas mõtlete seda saavutada? Mida te tahaks veel elus osata või õppida?

Millist kodu endale igatsete? Millised on te vaated lapsekasvatusele ja soorollidele? Eriti just siis, kui plaanite selle inimesega lapsi saada, käige läbi kõik lastega seotud teemad – kes jääb koju, kui kauaks, kuidas pere finantsid sel ajal välja näevad, kuidas toimuks ajajaotus lapse eest hoolitsemisel, kui palju on kummalgi sel ajal õigust oma ajale. Kindlasti rääkige rahast – kas teil saab olema ühine rahakott või eraldi?

Kindlasti jutustage vastastikku oma unistustest, sest kui te unistused elust on erinevad ja te vastastikku üksteise unistusi ei salli, ei tule sellest suhtest head nahka.

Saate autor on pereterapeut Katrin Saali Saul. Kuulake 22. veebruaril kell 21.05.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud