Aasta 67. Augustitorm Eestis. Urmas Vadi

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mil Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist.
Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale.
Minisari "Ilus aasta 67" on "Vikerhommikus" eetris alates 6. märtsist 31. märtsini 2017 kell 8.50.

Urmas Vadi: See oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Ja Eesti on ikkagi kokkuvõttes suhteliselt rahulik paik, maa ei värise, vulkaanid ei purska, krokodill matsas jalast ei hammusta. Aga kuuekümne seitsmenda aasta augustis oli torm, lausa orkaani mõõtu torm! See tekitas 6.–7. augustil olulisi kahjustusi Haapsalu -, Harju - ja Rapla rajoonis. Osaliselt sai kannatada Pärnu rajooni põhjaosa ning Paide rajooni lääneosa. Seda augustitormi nimetatakse lausa "Sajandi tormiks". Tuule kiiruseks oli püsivalt kahe päeva jooksul 30–35 m/s.

Ja mis see tuul siis tegi. Peamiselt langetas ta metsa, ja seda tervete lankidena. Tormitagajärgede likvideerimisel ei suutnud siinsed inimesed metsa maha langenud puudest puhastada ning abiks oli ka Ukraina ja Valgevene metsamehed. Ainuüksi Haapsalu rajooni metsadest viidi välja miljon tihumeetrit tormimurdu ja erinevatel saeveskitel jagus tööd kuni1970. aastani. Selline torm oleks tänapäeval RMK-le suureks abiks, siis nad ei peaks selgitama, mida tohib langetada ja mida mitte, torm teeb ise töö ära.

Seejuures said kannatada ka näiteks mitmed linna- ja mõisapargid. Haapsalu Lossipark ja Padise mõisa park laastati täielikult orkaani poolt. Türi suusahüppetorniga, mille konstruktsioonid ei pidanud marule vastu. Ja seda torni hiljem ei taastatudki. Se e on ka põhjus, miks Türilt pole sirgunud suusahüppekuulsuseid.

Torm on tegelikult jube asi, puud murduvad, majade katused lendavad, hävivad viljapõllud, elektriliinid on maas. Aga see torm oli tähetund nii mõnegi kana jaoks. Kui ikka öeldakse, et kana on lennuvõimetu lind, siis sel tormipäeval lendas nii mõnigi kana. Tallinnas Meriväljal kuuenda augusti õhtul jookseb üks laps tuppa ja hüüab: “Ema, ema! Kanad on õhus ja ei saa enam alla!”

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud