Ilus aasta 67. Ilmuma hakkab ajakiri Horisont. Urmas Vadi

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mil Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist.
Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale.
Minisari "Ilus aasta 67" on "Vikerhommikus" eetris alates 6. märtsist 31. märtsini 2017 kell 8.50.

Urmas Vadi: "See oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Ja alustas ilmumist ajakiri Horisont. Ajakirja esimene number ilmus kohe jaanuaris tollase Ühingu Teadus väljaandena. Kuni aastani seitsekümmend üks oli ajakiri väikeses formaadis ja lehekülgi kaheksakümmend. Horisondi esimese numbri tiraaž oli 40 000. Suurim tiraaž, milleks on 54 000, jääb aastase 1971.
No nüüd võib laulda nagu Marlene Dietrich, Kuhu küll kõik tiraažid jäid, mis neist on saanud? Aga me ei laula seda lolli laulu, sest me oleme targad inimesed ja teame, et aasta 67 ei ole sama, mis aasta 2017.

Aga siiski, millest siis kirjutab esimene Horisondi number? Number algab Gustav Naani artikliga Täppisteadused ja kaine mõistus. Ja muidugi on keskseks teemaks kosmos, mis on ka arusaadav, Juri Gagarin on juba kuus aastat tagasi oma lennu ära teinud, kosmos on nii huvitav, kusagil ulbivad Belka ja Strelka. Ja sellepärast on selliste pealkirjadega artiklid nagu „Kosmos ja tsivilisatsioonid” või „Lennukist Maa tehiskaaslaseni”. Aga on ka sellised artikleid, mille pealkirjad on „Epitsenter suurlinna all”. „Kuidas lugeda raadioskeemi”. „Appi tuleb psühholoogia”. Kõik väga huvitav lugemine.
Keeleliselt muidugi selline, et saad kohe aru, et on viiskümmend aastat tagasi kirjutatud, aga sisu poolest oleks huvitav, kui keegi tuleks tänapäeval kusagil populaarteaduslikus ajakirjas, näiteks Imelises teaduses, nende artiklitega välja, siis kui kaua läheks aega, et lugejale jõuaks kohale – oot-ott, see on ju iganenud jutt, see jutt küll enam ei päde, andmed on muutunud, tänapäeval need asjad küll nii ei ole!

Aga on ka üks artikkel, mis on kenasti ajakirja keskele ära sokutatud. A. Nurm kirjutab artikli „Partei teine tulemine”, alustades Lenini tsitaadiga. Aga tegelikult on ka seda artiklit tore lugeda, punasest soustist hoolimata annab ta ajaloolise ülevaate Nõukogude Liidu elektrienergia tootmisest. Ja lõpetab sõnadega:
„See on tee vana maailma rusudelt sotsialismi aluste rajamisele ja edasi kommunismi magistraalteele.” Mida iganes võiks tähendada kommunismi magistraaltee, on see lause puhas poeesia."

 

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud