Ilus aasta 67. "Meister ja Margarita" esmatrükk. Urmas Vadi

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist.
Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale.
Minisari "Ilus aasta 67" on "Vikerhommikus" eetris alates 6. märtsist kell 8.50.

Urmas Vadi: "See oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Ilus oli see aasta ka Mihhail Bulgakovi jaoks, sest viimaks ilmus tema romaan "Meister ja Margarita". Bulgakov ise väga rõõmustada ei saanud, sest ta oli selleks ajaks juba üle kahekümne aasta surnud. Selleks ajaks oli surnud ka Jossif Stalin ja see on ka peamine põhjus, miks tema romaan sai ilmuda ja miks varem ei saanud.

Stalini jaoks oli Bulgakov ilmselt nagu boamadu, mida ühelt poolt vaadata ja imetleda, teisalt aga mitte puurist välja lasta, sest siis kägistaks see boa ta ära. On teada, et Stalin oli Bulgakovi fänn. Ta
leidis Bulgakovile teatris tööd. Stalini suur lemmik oli kahekümne kuuendal aastal lavale jõudnud näidend "Turbinite päevad", mille aluseks oli Bulgakovi romaan Valge kaardivägi. Stalin käis seda
etendust vaatamas 15 korda! Sellise andumusega vaatab Eestis teatrit vaid kriitik Pille-Riin Purje. Nii, et ühelt poolt nautis Stalin Bulgakovit. Aga ta on ka öelnud Bulgakovi kohta, et nii andekat
kirjanikku nagu Bulgakov ei saa suruda poliitiliste parteide raamidesse. Ja keelas ülejäänud näidendite lavalejõudmised ja loomulikult ei pääsenud trükki ka romaan "Meister ja Margarita".

Aga võibolla oli Stalinil Bulgakoviga pikem perspektiiv, ja kui on jutuks "Meister ja Margarita", siis isegi master plan? Mis siis võis olla Stalini master plan? Ehk soovis ta, et Bulgakov oleks kõige parem kirjanik üldse? Kuidas seda teha? Kas selliselt, et öelda Bulgakovile, et hea Mihhail, kirjuta mis sa tahad, kõik on lubatud, kirjuta palju tahad, kõik avaldame ära, toidame kõhu täis, leiame korteri, tuba on soe jne.
Ei, Stalin sai aru, et nii tema master plan ei tööta.
Selliselt teeks ta head kodanik Bulgakovile, aga mitte tema tekstidele. Las inimene nälgib, närutame korteriga, traagika seegi, tundku ta, et tal pole mitte mingit võimalust ennast avaldada, et poleks mingit lootust! Ja kui ta veel sellistes oludes veel midagi kirjutab, vaat siis on see midagi!

Lõpetuseks üks kujutelm – kui härra Woland saabuks oma saatanliku kambaga tänapäeva Eestisse, siis kelle juurde ta esimesena tuleks ja mis mida ta ette võtaks? Vastused saatke Vikerraadio kodulehele."

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud