Ilus aasta 67. Big Mac. Urmas Vadi

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mil Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist.
Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale.
Minisari "Ilus aasta 67" on "Vikerhommikus" eetris alates 6. märtsist kell 8.50.

Urmas Vadi: "See oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Ikka öeldakse, et inimene vajab tsirkust ja leiba, või kui päris aus olla, Big Maci, kes sel aastal on samuti jõudnud väärikasse ikka ning tähistab juubelit, nagu ka Vikerraadio. Aga Big Mack levib muidugi kaugemale. Igast maailma otsast on sul võimalik saada endale see sama burger.
Ja ilmselt see, et McDonaldsi restoranid on kõikjal, leevendab ka paljude inimeste jaoks koduigatsust. Sa oled kodust kaugel, võõras keel, võõrad näod, tundmatu keskond, Vikerraadio ei levi enam, võibolla pole ka seal kauges kohas internetti, et Vikerraadiot kuulata, isegi loodus on nii teistsuhune ja ohtlik, siis on sul vähemalt üks punkt, millest kinni haarata, mille järgi end identifitseerida. Ja sa lähed ja saad selle sama burgeri, mis Tartus.
Ka Big Mac’i ostjaid on rohkem kui Vikerraadiol kuulajaid. Näiteks 2008. aastal müüdi maailmas 550 miljonit Big Maci. Ja aastal 1990, kui esimene McDonaldsi restoran jõudis Moskvasse, oli see midagi murrangulist. Kindlasti maailmavaateline murrang – lääne burger Venemaa pealinnas! Aga ka selles mõttes murrang, et selle avamine meenutab pigem rahvarahutusi. Kuigi väga suureks mäsuks ei läinud, miilits valvas korda ja nõukogude taustaga inimesed olid harjunud ootama ja sabas seisma. Avamise päeval oodati restorani külastama tuhandet inimest, aga saabus 30000. Järjekord vonkles mööda tänavaid mitu kilomeetrit. Huvitav, kas Jim Delligatti, kes selle burgeri kunagi leiutas kusagil Pittsburgh’i söögikohas, tundis nagu kuningas Midas, kelle käepuudutuse järel muutus kõik kullaks?
Big Maciga on umbes sama asi nagu oli Edgar Savisaare ja Keskerakonnaga, et mitte keegi ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kes valiks Savisaart. Aga kohalikud valimised võitis ikkagi Keskerakond. Ja nii süüakse ka Big Maci salaja. Seltskonnas ikka naljalt ei tunnistata, et minu maitseelamused pärinevad McDonaldsist."

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud