Ilus aasta 67. Boeing 737. Peeter Helme

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mil Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist.
Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale.
Minisari "Ilus aasta 67" on "Vikerhommikus" eetris alates 6. märtsist 31. märtsini kell 8.50.

Peeter Helme: "See oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mil esimese lennu tegi Boeing 737. Täpsemalt oli 9. aprillil õhku tõusnud lennuki näol tegu mudeliga Boeing 737-100, mille väljatöötamist oli alustatud juba kolm aastat varem, 1964. aastal. Boeng 737 esimeseks kasutajaks sai sakslaste Lufthansa. Aja jooksul lisandusid 100. seeria Boeingutele järgmised - 200., 300. 400. ja nii edasi seeriad. Kõige uuem Boeing 737 kannab nime "Next Generation" ehk "Järgmine põlvkond" ning viitab sellele, et kõigi aegade edukaimat reisilennukit pole kavas ajaloo prügikasti saata.
Boeing 737 on eriline ka eestlastele. Ilmselt paljud mäletavad seda tunnet, mis valdas just Estonian Airi jaoks valminud ja 1995. aasta juulis lendu alustanud Koitu või tema 1996. aastal kasutusse võetud Hämarikku sisenedes: uue naha lõhn, mõnusalt nagisevad istmed, eestikeelsed kirjad.
See oli ikka äge tunne, mis asetas Eesti justkui ühele pulgale kõigi nende riikidega, kelle rahvuslike lennukompaniide kirevaid lennukeid oli vahva Frankfurdi või Kopenhaageni lennujaamas jälgida... Enamik neist teistest, mis siin salata, olid toona ka kulunumad ja väsinuma välimusega meie uhiuutest sinimustrilistest Boeingutest. Eh, olid ajad...
Need on nüüd möödas, Eesti värvides Boeinguid taevas ei kohta. Meie Nordica lendab hoopis saledate Bombadieridega. Eesti esimese Boeing 737 saatus on aga nukker, kuigi ootuspärane: Estonian Air müüs Koidu 2008 Ukraina lennukompaniile AeroSvit, kellelt selle omakorda päris Krimmis lennanud Air Onix. Kui firma 2013 pankrotistus, suundus Koit USAsse Arizonasse ning roostetab nüüd lennukite surnuaial Phoenixi lähedal."

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud