Aasta 67. Apollo 1 katastroof

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mil Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist.
Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale.
Minisari "Ilus aasta 67" on "Vikerhommikus" eetris alates 6. märtsist kell 8.50.

Peeter Helme: "See oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis läks ajalukku ühe kõige koledama õnnetusega kosmoselendude ajaloos. Nimelt süttis 27. jaanuaril lennueelsel katsel stardiplatvormil kosmoselaeva Apollo juhtmoodul koos kõigi kolme meeskonnaliikmega pardal. Tulekahju põhjuseks oli elektrijuhtmest tekkinud säde, mis süütas moodulit täitnud puhta hapniku ning selles viibinud astronaudid Virgil Grissom, Edward White ja Roger Chaffee hukkusid vähem kui kahekümne sekundiga. Kapsli luugi väljast avamiseks kulus NASA töötajatel aga üle viie minuti.

Kogu Ameerika avalikkust šokeerinud õnnetuse tulemusena katkestas NASA kahekümneks kuuks Apollo programmi mehitatud lendude katsed. Ühtlasi tõi see endaga kaasa rea tehnilisi uuendusi ja muudatusi nii Apollo mooduli kui astronautide skafandrite ehitusse kui ka üldisesse asjaajamise ja probleemide lahendamise korda. Samuti loobuti kapslites ülimalt tuleohtliku puhta hapniku kasutamisest hapniku ja lämmastiku segu kasuks.

Grissom, White ja Chaffee oleks pidanud olema esimesed Apollo-programmi raames hiiglasliku Saturn-raketi turjal kosmosesse lennanud astronaudid. Hukkunute leskede palvel nimetati algselt Apollo/Saturn 204 nime kandnud õnnetu ettevõtmine Apollo 1-ks ning sellena on ta ka ajalukku läinud."

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud