Ilus aasta 67. Pärnu Endla ja Tartu Vanemuise uued hooned. Urmas Vadi

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mil Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist.
Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale.
Minisari "Ilus aasta 67" on "Vikerhommikus" eetris alates 6. märtsist 31. märtsini 2017 kell 8.50.

Urmas Vadi: "See oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Ja oktoobrirevolutsiooni 50. aastapäevaks valmivad Pärnu ja Tartu uued teatrimajad. 3. november 1967 avatakse Pärnu uus teatrimaja August Jakobsoni näidendiga “Võitlus rindejooneta”, lavastajaks Enn Toona. Pärnu Endla saal sai kohe poole suurem. Uude teatrihoonesse paigaldati ka normaalmõõtmetega pöördlava.

Pärnu teatrinimesed teavad veel senimaani rääkida aga ka sellest, et paljuski kannatas vastvalminud maja ka ehituspraagi ja vajumise käes nii, et seda tuli kohe remontima hakata. Aga senimaani räägitakse Endla teatri puhul ka Raidi ja Normeti ajast. Sel aastal saabuvad Moskva teatriinstituudist Kaarin Raid ning Ingo Normet. Lavakast tulevad noored näitlejad Andres Ots, Ago Roo, Rakverest teatrist liituvad trupiga Siina ja Aarne Üksküla.

Tartus Vanemuise tänaval avati 1944. aastal hävinud teatrihoone asemele uus 682-kohaline teatrisaal. Sel ajal juhtis teatrit legendaarne Kaarel Ird. Paljud kartsid Irdi, paljud jumaldasid. Mõned arvavad, et Ird kummitab veel senimaani Vanemuise teatri lõpututes käikudes ja koridorides, hommikumantel seljas, võtmekimp vööl. Huvitav, mida Ird otsib? Võibolla väljapääsu, sest uued Vanemuise uksed on kõik kaardiga ja seda kaarti pole keegi Irdile andnud?

Irdi vaimu on näinud muidugi vähesed, ja kas needki, küll aga on palju rohkem inimesi näinud selle aja teatriuuendust, mille keskuseks kujunes Vanemuine ja juhtfiguurideks noored lavastajad Evald Hermaküla, Jaan Tooming ja tantsuteatris keerutas Ülo Vilimaa."

 

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud