Ilus aasta 67. Rootsi läheb üle parempoolsele liiklusele. Peeter Helme

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mil Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist.
Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale.
Minisari "Ilus aasta 67" on "Vikerhommikus" eetris alates 6. märtsist kell 8.50.

Peeter Helme: "See oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Rootsi läks üle parempoolsele liiklusele. Sellega oli Rootsi viimane mandri-Euroopa riik, mis loobus vasakpoolsest liiklusest, mis oli Rootsis kehtinud alates 1734. aastast.

Protsess oli valulik. Nimelt oli Rootsi valitsus olnud juba mõnda aega seda meelt, et parempoolse liiklusega maadest ümbritsetud kuningriik võiks astuda naabritega ühte jalga. 1955. aastal korraldati sel puhul lausa referendum, kuid rahvas lükkas plaani ülekaaluka enamusega tagasi. See siiski parempoolse liikluse eestkõnelejaid ei morjendanud ning vaatamata rahva vastuseisule ja asjaolule, et pea kogu Rootsi autopark koosnes vasakul asuva rooliga autodest, otsustati 1967. aasta 3. septembri hommikul kell 5 muutus teoks teha.

Ettevõtmisele eelnes jõuline reklaamikampaania, et högertrafikomläggningen ehk lihtsamalt Dagen H, H-Päev, – ikka õnnestuks. Asi õnnestuski ja alustuseks tundus, et tegu oli geniaalse käiguga: liiklusõnnetuste arv langes rekordmadalale. Paraku tõusis see peagi jälle tavapärasele tasemele – liiklejad olid lihtsalt vahetult pärast omläggningen'i ekstraettevaatlikud. Hiljem ettevaatus kadus ja kõik läks jälle vanaviisi edasi. Nagu elus ikka.

Olgu veel öeldud, et Rootsi edust kannustatuna läks ka Island aasta hiljem üle parempoolsele liiklusele. Nemad nimetasid ettevõtmist H-Dagurinn."

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud