Ilus aasta 67. Ronald Reagan Kalifornia kuberneriks. Peeter Helme

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist.
Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale.
Minisari "Ilus aasta 67" on "Vikerhommikus" eetris alates 6. märtsist kell 8.50, esimesena räägib Urmas Vadi filmist "Keskpäevane praam", mis linastus 1967. aastal.

Peeter Helme: "See oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mil need inimesed, kes kauboifilmidest ei hoolinud, kuulsid ilmselt esimest korda nime Ronald Reagan. Nimelt valiti 8. novembril juba mõni aasta varem näitlejakarjääri lõpetanud vabariiklane Ronald Reagan California osariigi kuberneriks.
Ta sai 57.65 protsenti häältest ning valimisvõidu tõid Reaganile kolm asja. Esiteks mitut aastat varem, 1964. aasta 27. oktoobril peetud kõne „Aeg valida“, kus Reagan teatas, et pole olemas valikut vasaku ja parema vahel, on vaid valida üles liikumise ehk üksikisiku vabaduse ja alla liikumise ehk totalitarismi sipelgakuhila vahel. Teiseks aitas Reaganile kaasa lubadus saata „heaolupätid tagasi tööle“, millega Reagan andis mõista, et ta ei hooli sotsiaalsest võrdsusest ja heaoluriigist. Ja kolmandaks tõotas Reagan „lüüa kord majja Berkeley's“. Viimase all pidas ta silmas California ülikoolis Berkeleys levivate Vietnami sõja vastaste meeleavalduste lõpetamist.
Kõiki oma lubadusi asus ta kohe ka kauboi väärilise energiaga ellu viima, pidades juba siis, oma esimesel ametiajal kubernerina silmas kaugemat eesmärki – saada ühel päeval Ameerika Ühendriikide presidendiks. Kuid sinna läks veel aega. Enne jõudis ta olla kaks korda California kuberner ning vanduda 1976. aastal alla Gerald Fordile, kellest sai Ameerika vabariikliku partei presidendikandidaat ja president. 1967. aastal oli see kõik alles kauge tulevik."

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud