Ilus aasta 67. Eesti Üliõpilaste Ehitusmalev. Urmas Vadi

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist.
Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale.
Minisari "Ilus aasta 67" on "Vikerhommikus" eetris alates 6. märtsist kell 8.50.

Urmas Vadi: "See oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Oma õige hoo sai sel aastal sisse ka EÜE ehk Eesti Üliõpilaste Ehitusmalev. Kolhooside loomisest oli möödunud juba kakskümmend aastat. Uus põlvkond vajas oma uute plaanide elluviimiseks uusi hooneid.
Põhirõhk oli muidugi uutel tootmishoonetel, aga samas pandi püsti ka väikeseid kortermaju. Uutes
korterites oli kanalisatsioon ja veevärk, moodsamates isegi keskküte. Paljud inimesed jätsid oma vanad puidust talulogud ja kolisid alevisse. Sest silikaat tellis on ikka midagi muud! Keskküte pole sul reheahi!
Ehitusega oli kiire, seejuures oli kaks takistavat tegurit: polnud piisavalt ehitusmaterjali ja teiseks polnud ka piisavalt tööjõudu.

Ajalehe Nõukogude Hiiumaa 1966. aasta 9. augusti numbris kinnitas ehitusjaoskonna juhataja, et Hiiumaa metsamajand suudab puitmaterjali saagida ainult nii palju kui objektidel kohe tarvis on ning puidu kuivamise järgi ei ole võimalik mitte kuidagi oodata. See toob meelde muidugi meie hiljutise ehitusbuumi. Ka siis polnud aega puidu kuivamise järgi oodata, ja iga mees, kes suutis haamrit õigest otsast kinni võtta, oli ehitaja. Ja nii ka sel ajal, tööjõupuudusest saadi üle selliselt, et loodi Eesti Üliõpilaste Ehitusmalev. Kui kedagi võtta ei ole, siis võetakse tavaliselt vangid, nüüd siis üliõpilased.
Kas teie läheksite elama majja, mille on suvel ehitanud kamp üliõpilasi? Ega vist.

Samas, need silikaadist laudad ja tootmishooned, kaalukojad ja mis kõik veel, seisavad veel tänastelgi päevadel püsti nagu ennemuistsed loomad. Samuti alevites kolme püstakuga kahekordsed kortermajad, mis tänasel päeval näivad nii arusaamatud. Sest kui praegune mentaliteet on see, et elada maal omas majas ja naabritest nii kaugel kui võimalik, siis kuidas mõista seda, et toona inimesed, kes elasid maal, keset loodust, läksid elama kobarasse kortermajadesse?
Läheb veel viiskümmend, sada, kakssada aastat ja need üliõpilaste ehitatud hooned on ikka veel mingil moel alles ja seisavad sama tühjalt ja arusaamatult nagu Stonehenge’d. Turistid käivad vaatamas ja proovivad koos giididega ära arvata, mis need küll on."

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud