Ilus aasta 67. Elluastuja. Peeter Helme

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mil Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist.
Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale.
Minisari "Ilus aasta 67" on "Vikerhommikus" eetris alates 6. märtsist kell 8.50.

Peeter Helme: "See oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mil filmimaailma astus Dustin Hoffman. Astus kohe nii, et on astutud. Ta tuli, nägi ja võitis. Hoffmani esimene töö oli küll üks kerge komöödia, mis esilinastus 1967. aasta augustis ega ole jätnud endast kinoajalukku erilist jälge, kuid vähem kui pool aastat pärast seda tuli tõeline hitt. Film, mis muutus klassikaks ning kinnistas filmimaailma Dustin Hoffmani. Jutt käib muidugi Mike Nicholsi filmist The Graduate, „Elluastuja“, mis põhineb Charles Webbi samanimelisel romaanil.

Lugu nõutust noormehest Benist ning proua Robinsonist ja tema tütrest Elaine'ist on film, mis on esilinastusele järgnenud kümnenditega vaid võitnud. Loetud päevad pärast esilinastust ilmunud arvustustes ülistasid Ameerika kriitikud „Elluastujat“ kui suurepärast komöödiat, millel ehk on ka satiirilisi noote. Praegu nähakse filmis siiski ka sügavamaid noote. Eelkõige annavad selleks põhjust muusika oskuslik kasutamine ning – sellega seotult – filmi lõpustseen.

Täpsemalt kuuleme filmis kolmes kohas Simoni ja Garfunkeli lugu „Sound of Silence“. Kõigis kolmes stseenis on Ben olukorras, kus ta ei tea, kas tal on põhjust rahuloluks või mitte ning laul vaikuse häälest iseloomustab seda hästi. Filmi lõpus on Ben ja Katherine Rossi mängitud Elaine lõpuks otsustanud mässu kasuks, nad on koos põgenenud Elaine'i pulmast, istuvad bussis ja – nende nägudel peegeldunud võidurõõm kaob, asendudes kahtlusega, mängima hakkab „Sound of Silence“ ning me saame aru, et nad on samamoodi vangis nagu ennegi...

Ja meie oleme jätkuvalt selle filmi vangis. „Elluastujat“ on toodud ka lavale. 2002. aastal tegi seda näiteks Draamateater, Beni rollis Jan Uuspõld ja proua Robinsoni omas Ülle Kaljuste."

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Lisa uus kommentaar

Kuula veel

Viimati lisatud